Terrorveszély miatt lemondták Taylor Swift bécsi koncertjeit
A jegyek árát visszatérítik.
A dzsihádista támadások esélye ötször nagyobbra nőtt az elmúlt évben, és ami különösen aggasztó, hogy a TikTok segítette radikalizálódás már a gyerekszobában elkezdődik.
Nyitókép: Iszlamista tüntetés résztvevői egy plakátot tartanak a magasba „A kalifátus a megoldás” felirattal Hamburgban 2024. április 27-én. (Axel Heimken/dpa/AFP)
Az a tény, hogy az iszlamista támadások kockázata az elmúlt tizenkét hónapban rohamosan nőtt, nemcsak képzelgés, hanem a keserű, számokkal is alátámasztható valóság. Peter R. Neumann terrorkutató szerint tavaly október 7-e óta kilenc ember vesztette életét Európában iszlamisták miatt – számol be róla az osztrák Kronen Zeitung.
A támadók többnyire kést használtak változatos tetthelyeken;
fesztiválon és piactéren öltek, egy tanárt az iskolában, egy turistát Párizsban, városnézés közben gyilkoltak meg.
Neumann összesítése alapján 36 dzsihadista támadásra került sor az elmúlt egy évben, ebből 25 alkalommal a hatóságoknak sikerült időben közbeavatkozniuk. Ehhez képest az Europol 2022-ben összesen két végrehajtott és négy meghiúsított iszlamista terrortámadást számolt össze.
A közel-keleti konfliktus kiújulásával a terrorizmus új hulláma ömlött át Európába. A szakértő szerint az erőszakos cselekmények elkövetői különösen a német nyelvű nemzetek állampolgárait veszik célba; a merényletek felét Németországban, Ausztriában és Svájcban követték el.
A terrorkutató az összes olyan országot elemezte e szempontból, amelyek már 2004 előtt uniós tagok voltak, ami azt jelenti, hogy az Oroszországban vagy Törökországban elkövetett iszlamista terrortámadásokat nem vette figyelembe. A befejezett támadások mellett csak olyan eseteket vizsgált, amelyeknél az előkészületek előrehaladott állapotban voltak. Az elkövetők profilja szerinte kiváltképpen aggodalomra ad okot: a „gyűlöletprédikátorok” különösen a fiatalok agyát mossák át, és buzdítják véres cselekmények elkövetésére,
a radikalizálódást pedig nagyban segíti a TikTok használata.
A legfrissebb ausztriai esetek ugyancsak azt mutatják, hogy ez a folyamat gyakran a gyerekszobákban kezdődik. Jó példa minderre a Taylor Swift bécsi koncertsorozata idején meghiúsult támadás, és a müncheni izraeli főkonzulátus elleni támadás elkövetői is az Iszlám Államnak hűséget fogadó, migráns hátterű osztrák fiatalok voltak.
Ezt is ajánljuk a témában
A jegyek árát visszatérítik.
„A megelőzésnek, a megfigyelésnek és a büntetésnek különösen erre a célcsoportra kell összpontosítania” – fogalmazott Neumann egy blogbejegyzésben ezekről az általa TikTok-terroristáknak nevezett fiatalokról.
Egy másik hasonlóan sötét felismerés – áll az osztrák lap írásában –, hogy az európai zsidóknak ismét félteniük kell az életüket. A Hamász-terror után például Németországban Dávid-csillaggal jelöltek meg egyes lakásokat, egy hamburgi tüntetéseken „kalifátust” hirdettek, az Izrael megsemmisítésére való felhívás („A folyótól a tengerig”) pedig újra társadalmilag elfogadottnak tűnik a baloldali miliőben. Ugyancsak szembetűnő, hogy a zsidó diákokat Európa-szerte zaklatták, társaik időnként megakadályozták őket az órákon való részvételben is.
A támadások és tervezett támadások több mint egyharmada (36 százaléka) részben vagy egészben zsidók, zsidó intézmények vagy Izrael ellen irányultak”
– fűzte hozzá Neumann.
A helyzet e szempontból még rosszabb lehet a tavaly októberben kezdődött közel-keleti konfliktus kezdete óta, amely nem állt meg a Gázai övezetnél. A Libanonra áttevődött hangsúly pedig „újabb mártírokat” termel. A terrorkutató szerint mégis van némi ok az optimizmusra. Az összehasonlításokból világosan látszik, hogy a hatóságok a korábbiaknál sokkal gyakrabban képesek meghiúsítani a támadásokat – háromból legalább kettőt.
„Vagyis nem igaz, hogy az ilyen típusú terrorizmust nem lehet megakadályozni. Természetesen nincs százszázalékos biztonság, de a biztonsággal foglalkozó szervek arányaiban sikeresen végzik a munkájukat, és ez az arány tovább növelhető” – szögezte le Neumann.