Örvendezik a Politico: a magyar utáni lengyel uniós elnökség ismét elővenné a szankciókat

2024. október 21. 09:58

Amikről a brüsszeli lap ismét elismeri, nem váltak be.

2024. október 21. 09:58
Polish President Speech In The Parliament

Nyitókép: Jakub Porzycki / AFP

Az Európai Unió új lendületet próbál venni az Oroszország elleni szankciók ügyében, miután Magyarország hamarosan átadja a stafétát a lengyel soros elnökségnek – örvendezik a Politico. Újabb szankciókról hónapok óta nem tárgyalnak, és ezt kifejezetten sérelmezi az amerikai tulajdonú hírportál.

Lengyelország már jelezte, célja tovább szigorítani az Oroszországból Európába áramló energiahordozók ellenőrzését, különös tekintettel azokra, amik elkerülik a már meglévő korlátozásokat.

Ezt is ajánljuk a témában

Krzysztof Bolesta, Lengyelország klíma- és környezetvédelmi minisztere a lap szerint arra figyelmeztetett, hogy

az orosz energiaimport növekedése aggasztó jel. 

Bár az EU már jelentős korlátozásokat vezetett be az orosz olajra és földgázra, Moszkva számos kiskaput kihasznál, és nehezen követhető tanker hajókkal továbbra is árusítja fosszilis energiahordozóit a világpiacon. 

A lap által idézett tárcavezető szerint ezért egyre sürgetőbb, hogy az EU újragondolja szankciós stratégiáját, s erre a lengyel elnökség lehetőséget kínál.

A Politico szerzője keserűen jegyzi meg, hogy uniós diplomaták és hivatalnokok szerint Orbán Viktor hazánk EU elnöksége alatt lényegében leállította a szankciókról szóló vitákat. Elismerik, a téli időszak különösen nehéz lesz Ukrajna számára, azonban egy új szankciócsomaghoz a Bizottság javaslata szükséges, s az eddigi megbeszélések számos ponton elakadtak.

Érdemes közbevetni: az eredeti terv már a 2022 tavaszi első szankciók idején az volt, hogy ezekkel az intézkedésekkel térdre kényszerítik a háborús agresszort. Ezek szerint ez bizonyosan nem sikerült.

Ezt is ajánljuk a témában

Lengyelország elnöksége várhatóan nagy hangsúlyt helyez majd arra is, hogy növelje az átláthatóságot azzal kapcsolatban, mennyi orosz fosszilis energia kerül be az EU-ba. 

Több tagállam már jelezte, hogy növekedett az orosz LNG-importja. 

Az új szankciócsomagok várhatóan a meglévő intézkedések kijátszására irányulnak majd, különös tekintettel az olaj árplafonjára, amely eddig nem bizonyult hatékonynak. A Politico azt nyilván nem idézi, hogy a magyar kormány ezt előre jelezte.

Összesen 121 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Karvaly
2024. október 21. 16:23
Tegyük fel, hogy újabb szankciókkal sikeresen kizárnák az összes orosz energiahordozót az uniós piacról. Vajon mennyivel drágulna a maradék ára? (mert attól az még több nem lesz, viszont a kínálat szűkülése az árak drasztikus emelkedését hozná) Vajon mennyivel csökkenne az európai termelés 20-50%-kal drágább energiahordozók esetén? (ami 2022-höz hasonlóan vinné magával az áram árát is) Vajon mekkora visszaesést hozna az, hogy az ebből fakadó munkanélküliség a szokásos módon gyűrűzne tovább? (a munkanélküliek nem fogyasztanának, ellenben segélyekre szorulnának, az állam a maradék adófizetőkön szedné be az eddigi kiadásai fedezetét, akinek még van munkája, elkezdene spórolni, aminek a következménye az, hogy a szolgáltatásokra kevesebb pénz jutna: még több munkanélküli) A legrondább ebben az egészben, hogy mindezt az EU saját magának köszönheti, mert nem Putyin zárta el a gázcsapot, hanem az európai döntéshozók hiszik azt, hogy megengedhetik maguknak, hogy ők maguk zárják el a gázcsapot.
Puskásné Winch Eszter
2024. október 21. 14:01
"Krzysztof Bolesta, Lengyelország klíma- és környezetvédelmi minisztere a lap szerint arra figyelmeztetett, hogy az orosz energiaimport növekedése aggasztó jel." Szerintem meg nem az a probléma, hogy növekedik az orosz energiaimport, hanem az, hogy a miniszter vagy az újságíró (nem tudom, melyik) nem tud fogalmazni. Az oroszok ugyanis nem igazán importálnak energiát, mivel van nekik éppen elég. Az orosz energiaimport és az orosz energia importja az EU-ba nagyon nem ugyanazt jelenti, ugyanis a két esetben fordított az irány. Csak hát meg kellene tanulni fogalmazni.
zabszem
2024. október 21. 13:28
A finoman megfogalmazott, "elavult bérpolitika" magyarra lefordítva: Nem tudják fizetni a termelékenyseghez képest rohadt magas, német béreket.... Ja, és papolnak közben a munkaerőhiányról... A másik oldalról meg embereket küldenek el... Kicsit sem ellentmondásos...
zabszem
2024. október 21. 13:01
A német gazdaság recesszióban : "A problémák között már sokadjára felsorolják, hogy a német gazdaság exportfüggő és feldolgozás-intenzív, ezért az ukrajnai orosz inváziót követő energiaválság különösen súlyosan érintette – például a vegyipart, a fémfeldolgozást, a papírgyártást. A tény az, hogy a német ipar 1945 óta a legnagyobb visszaesést könyveli el, és az energiahiány, az emelkedő árak miatt eddigi versenyelőnye látványosan erodálódik. Ebben óriási tényező az is, hogy a bérpolitika elavult: a statisztikák szerint Németországban a munkaerőköltségek 30 százalékkal magasabbak az uniós átlagnál, ami elrettenti a befektetőket..... Ballibsi megoldás emberek... Ki nem találnátok: Szankciók! Ugye, ettől majd olcsóbb lesz az energia Európában! Mert megmondta von der Leyen elvtársnő: őket Ukrajna érdekli, különben is Orbán miket beszél!? A piszkos, orosz energiáról sikeresen átálltunk... Na, ez a sikeres átállás...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!