Nyitókép: Alexander Zemlianichenko / POOL / AFP
Két tucat világvezető gyűlt össze kedden Oroszországban a BRICS-csoport háromnapos csúcstalálkozójának megnyitójára, amely a feltörekvő gazdaságok szövetsége, és amely a Kreml reményei szerint kihívást jelent majd a nyugati „hegemóniára” – írja a France 24.
Vlagyimir Putyin elnök a csúcstalálkozóval azt akarja megmutatni, hogy a két és fél éve tartó offenzíva miatt Moszkva elszigetelésére tett nyugati kísérletek kudarcot vallottak.
Hszi Csin-ping kínai vezető, Narendra Modi indiai miniszterelnök és Recep Tayyip Erdogan török elnök – mindannyian Oroszország kulcsfontosságú partnerei – kedden még úton voltak a találkozóra. Putyin, Modi és Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök már megérkezett Kazanyba – jelentette az orosz média, míg a CCTV kínai állami televízió szerint Hszi már szintén megérkezett.
Moszkva külpolitikájának egyik alappillérévé tette a BRICS-csoport bővítését, amelynek az alaptagjai Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika. A napirenden szereplő fő témák között szerepel Putyin elképzelése egy BRICS-vezetésű fizetési rendszerről, amely a SWIFT nemzetközi pénzügyi hálózattal vetekedne, amelytől az orosz bankokat 2022-ben elvágták. A találkozón várhatóan beszélni fognak a közel-keleti konfliktus eszkalálódásáról.
A Kreml a találkozót diplomáciai diadalként emlegette, amely segíteni fogja a nyugati „hegemóniával” szembeszálló szövetség kiépítésében.
A találkozót megelőzően Modi méltatta a Moszkva és Újdelhi közötti „különleges és kiváltságos stratégiai partnerséget”, és elmondta, hogy olyan kérdések is napirenden lesznek, mint az éghajlatváltozás.
Putyin kedden külön-külön találkozik Modival és Hszivel, valamint Dél-Afrika és Egyiptom vezetőivel, majd szerdán külön-külön tárgyal Erdogannal és Maszúd Peszkian iráni elnökkel.
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár 2022 áprilisa óta először utazik Oroszországba, hogy részt vegyen a csúcstalálkozón.
A 2009-es megalakulásakor négy taggal induló BRICS azóta számos más feltörekvő országgal, például Dél-Afrikával, Egyiptommal és Iránnal bővült.