Orbán Viktor szövetségese nyerte meg a részleges szenátusi választást Csehországban
A miniszterelnök Csehországba utazott.
Az osztrák és cseh választások eredményei fontos politikai irányváltásokat jeleznek a közép- és kelet-európai régióban.
Nyitókép: MICHAL CIZEK / AFP
A Kalózpárt kilépése Petr Fiala cseh miniszterelnök koalíciós kormányából politikai válságot idézett elő, ami jelentős átrendeződéshez vezetett a kabinetben, és a kormányt még jobbra tolta – tájékoztat az Euractiv.
A válság akkor kezdődött, amikor Fiala, az ODS (Polgári Demokrata Párt) és az ECR (Európai Konzervatívok és Reformerek) vezetője, menesztette a Kalózpárt vezetőjét, Ivan Bartošt, aki a regionális fejlesztési miniszterként egy kulcsfontosságú digitalizációs projektet irányított, amely a lakásépítési engedélyezési folyamatok egyszerűsítésére irányult.
Bartoš, aki szeptember 30-án távozott a kormányból, árulásnak nevezte a döntést, és azzal vádolta Fiala pártját, hogy az oligarchák befolyása alá került.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök Csehországba utazott.
Bartoš mellett további két kalózpárti miniszter is bejelentette lemondását, köztük Jan Lipavský külügyminiszter és a jogalkotási miniszter. A jogalkotási miniszteri pozíció megszűnik, míg a regionális fejlesztési minisztériumot, amely az uniós források elosztásáért is felelős, valószínűleg egy másik koalíciós párt veszi át.
Lipavský jövője azonban bizonytalan. Bár jelezte, hogy elhagyná a Kalózpártot, a kormány fontolgatja, hogy függetlenként továbbra is megtartaná őt. Fiala megerősítette, hogy el tudja képzelni, hogy Lipavský párton kívüliként továbbra is tagja legyen a kormánynak, ha a koalíció összes pártja elfogadja. Lipavský azonban egyelőre nem kommentálta, hogy ilyen feltételek mellett maradna-e.
További változások várhatók az ipari és kereskedelmi minisztériumban is, mivel annak vezetője, Jozef Síkela, Prágát elhagyva az Európai Bizottsághoz csatlakozik, mint a Nemzetközi Partnerségi Biztos.
Fiala kijelentette, hogy szeretné, ha szerdáig világos elképzelése lenne a további lépésekről, és a jövő hét végéig új kabinetet szeretne összeállítani.
Az átrendeződésre a nemrégiben lezajlott regionális és szenátusi választások csalódást keltő eredményei után került sor. Míg
az ellenzéki ANO párt, amelyet Andrej Babiš vezet, jelentős előretörést ért el,
a kormányzó jobbközép koalíció megtartotta ugyan a szenátus ellenőrzését, de több regionális kormányzót is elveszített. A Kalózpárt veszteségei tovább gyengítették pozíciójukat az országos politikában, kérdéseket vetve fel a jövőbeni befolyásukról.
Ezt is ajánljuk a témában
A külügyminiszter leszögezte: „Szövetségeseink végeztek az első helyen”.
A 2021-ben alakult koalíciós kormány kezdetben egy sokszínű politikai spektrumot ölelt fel, beleértve a konzervatív Spolu (Együtt) blokkot, amely az ODS, a KDU-ČSL és a TOP 09 pártokból áll, valamint a centrista STAN és a liberális Kalózpártot.
A Kalózpárt távozásával a fennmaradó koalíciós partnerek valószínűleg jobbra tolódnak,
ahogy Fiala igyekszik megszilárdítani kormánya pozícióját a jövő évi parlamenti választások előtt.
Az osztrák és cseh választások eredményei fontos politikai irányváltásokat jeleznek a közép- és kelet-európai régióban, amelyek komoly üzenetet hordoznak a brüsszeli elit számára. A választások során olyan erők kerültek előtérbe, amelyek határozottan ellensúlyozzák a hagyományos politikai elitet, és egyre nagyobb teret nyernek a bevándorlásellenes és háborúellenes narratívák.
Ezek az eredmények nem csupán a nemzeti politika átrendeződését tükrözik, hanem szélesebb európai tendenciákat is, amelyek az Európai Unió jövőjét is befolyásolhatják.