„Igen, Trump fasiszta” – hatalmas demokrata vitakultúrát villantott Kamala Harris
Trump sem maradt adósa.
Sőt, a demokrata jelölt sikeresen épített ki kapcsolatot a queer kultúrával, örömködik az Economist.
Nyitókép: Romy Arroyo Fernandez / AFP
Amint Joe Biden bejelentette visszalépését az elnöki versenytől, egy 2013-as videórészlet villámgyorsan elkezdett terjedni a közösségi médiában, erről cikkezett a The Economist. Mint írják, a videón Kalifornia akkori főügyésze, Kamala Harris volt látható, amint Los Angeles megyei tisztviselőjét hívta telefonon: „Ez itt Kamala Harris – azonnal el kell kezdeni az esküvőket.”
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága akkor épp visszadobott egy, a melegházasság ellen beadott keresetet, erre Harris utasította az illetékes hivatalokat, hogy kezdjék meg az engedélyek kiadását. A cikk szerzője nem győz örömködni, mondván, ez a pillanat különösen megérintette a Twitter felhasználóit, szerintük a Demokrata Párt jelenlegi elnökjelöltje már akkor bátran kiállt a melegek mellett.
Ezt is ajánljuk a témában
Trump sem maradt adósa.
Az ezt követő napokban
az LMBTQ-választók egyre növekvő támogatása lendítette előre Harris népszerűségét,
így mostanra szilárd alapokon áll elnöki ambíciója – véli a cikk szerzője.
Az Economist elemzése szerint a homoszexuális vagy biszexuális „identitásúak” a harmadik legmeghatározóbb csoport Harris támogatói közül – csupán a fekete szavazók és az ateista meggyőződésűek előzik meg.
A Demokrata Párt régóta szoros kapcsolatot ápol a queer közösségekkel, mégis, az idei elnökválasztás előtti kampányokban egyik párt sem fordított nagy energiát az LMB közösség szavazatainak megszerzésére. A republikánus jelöltek látszólag vagy közömbösek, vagy egyenesen ellenségesek ezzel a növekvő szavazóbázissal szemben – sajnálkozik a brit lap.
Az Economist szerint
míg az LMBTQ-szavazók körében Harris támogatottsága 14 százalékponttal nőtt az első hetekben, a heteroszexuális választók körében csupán három ponttal.
„Bár kampányában viszonylag keveset beszél a konkrét meleg jogi kérdésekről, mégis sikerült megszólítania ezt a közösséget. Harris támogatottsága annak ellenére masszív, hogy ritkán említi a Biden-kormányzat sikereit, például a szövetségi védelem kiterjesztését az azonos nemű házasságokra” – írta a The Economist.
Ezt is ajánljuk a témában
Miután nem tudta fenntartani az inspiráló imázst, egyetlen üzenete maradt: „nem vagyok Trump”.
A cikk kitér arra is, Harris San Franciscóból, a „meleg fővárosból” érkezik, így számára természetesebb a fiatal LMBTQ-közösség nyelvezetének használata. „Karizmájával és társadalmi érzékenységével sikeresen épített ki kapcsolatot a queer kultúrával, például a „Queer Eye” tévéműsor szereplőivel való találkozón.”
Ha győzelmet arat az elnökválasztáson, abban a meleg közösség támogatása döntő szerepet játszhat
– reménykedik zárásként az elemzés.
A videó angol nyelven itt nézhető meg: