Elkerüli-e Moldova a saját brexit-momentumát?
Moldova európai jövője a tét a vasárnapi EU-népszavazáson és elnökválasztáson. Ha elutasítják az uniós perspektívát, orosz befolyási övezet lesznek.
Így alakult a vasárnapi népszavazás és elnökválasztás.
Nyitókép: Daniel MIHAILESCU / AFP
Moldova történelmi referendumra készült, amelynek tétje az volt, hogy az ország alkotmányában rögzítik-e az EU-csatlakozást mint végső célkitűzést – tudósít a BBC.
A voksolás kimenetele azonban szinte hajszálon múlik,
a szavazatok 98%-ának megszámolása után az „Igen” és a „Nem” szavazatok aránya mindössze 0,16%-kal tért el egymástól.
A szoros eredmény meglepetésként érte az elemzőket, hiszen előzetes felmérések azt mutatták, hogy az EU-csatlakozás mellett állók egyértelmű fölényben vannak.
Az eredményre reagálva Maia Sandu, Moldova pro-EU elnöke választási csalásra és külföldi beavatkozásra hívta fel a figyelmet, különösen Oroszország állítólagos szerepére.
Ezt is ajánljuk a témában
Moldova európai jövője a tét a vasárnapi EU-népszavazáson és elnökválasztáson. Ha elutasítják az uniós perspektívát, orosz befolyási övezet lesznek.
Sandu szerint az ország szabadsága és demokráciája elleni „példátlan támadás” érte Moldovát, amely során bűnszervezetek és külföldi erők – utóbbiak alatt Oroszországot értette – közreműködtek abban, hogy pénzzel és propagandával befolyásolják a választókat.
Az elnök állítása szerint több mint 300 000 szavazatot vásároltak meg, ami szerinte „példátlan léptékű csalás”. Azonban Oroszország következetesen tagadja, hogy bármilyen szerepe lett volna a választási manipulációkban.
A referendum mellett az ország elnökválasztását is megtartották, ahol Sandu ugyan első helyen végzett, de csak a szavazatok 41%-át szerezte meg, így második fordulóra kerül sor Alekszandr Stoianoglo, a Szocialista Párt támogatottja ellen.
Ezt is ajánljuk a témában
Elnökválasztás és népszavazás jön az EU-tagságról Moldovában, forrnak az indulatok.
A szoros eredmény nyugtalanította Sandu támogatóit, akik az EU-csatlakozás visszafordíthatatlanságát várták volna a referendumból.
A nagyvárosok szavazatai ugyan szűkítették a „Nem” tábor előnyét, de az esti órákban már kevesen reménykedtek abban, hogy az „Igen” pártiak győzelmet arathatnak.
Sandu ellenfelei között több olyan jelölt is akad, akik az EU-tagság ellen szólaltak fel, és a második fordulóra valószínűsíthető, hogy Stoianoglo mögé sorakoznak fel, ezzel nehéz helyzetbe hozva az elnököt.
Ezt is ajánljuk a témában
A közelgő moldovai elnökválasztás és EU-s népszavazás tétje: vége lesz a kelet-európai kis ország egyensúlyozásának, és elkötelezi magát az egyik irány mellett?
Az EU-csatlakozás kérdése évek óta megosztja Moldova lakosságát. A referendum eredménye azt mutatja, hogy az ország választói nem egyértelműen támogatják az európai integrációt.
Sandu kormányának azzal is szembe kell néznie, hogy a szavazatok mintegy 10%-át oroszbarát csoportok által megvásárolt voksokként kezelik.
Emellett az is világossá vált, hogy a moldovai választások erősen kitettek az orosz befolyásnak, különösen Ilan Shor, egy oroszbarát moldovai oligarcha révén, aki nyíltan kampányolt az EU-tagság ellen, és számos destabilizáló akció mögött állhatott.