Pénzt fizetne az EU-t elutasító moldávoknak egy oroszpárti üzletember

2024. október 01. 12:16

Elnökválasztás és népszavazás jön az EU-tagságról Moldovában, forrnak az indulatok.

2024. október 01. 12:16

Fotó: Elena COVALENCO / AFP

Jön Moldovában az elnökválasztás és egyben egy népszavazás az európai uniós tagság lehetőségéről október 20-án.

A több évtizede Kelet és Nyugat között őrlődő Moldovában ezúttal is forrnak az indulatok.

Mind az oroszpárti, mind az EU-párti erők jelen vannak és küzdenek érdekeikért az országban. Moldova elnöke, a Nyugat-párti Maia Sandu újra elindult az elnökválasztáson, fő célja az ország nyugati integrációja.

Ehhez az alkotmányt is meg kell változtatni, és erről tartanak népszavazást az elnökválasztással egy időben.

A nyugati integráció egyik legfőbb ellenzője egy Moldovából elmenekült üzletember, az oroszpárti Ilan Shor. Pártját korábban alkotmányellenesnek találták és betiltották Moldovában. Egy minapi Telegram-posztban Shor a választóknak fejenként 29 dollárt (mintegy 10 ezer forintot) ígért, ha regisztrálnak a kampányába, 

és még többet ígért azoknak, akik nemmel szavaznak az EU-tagság lehetőségéről szóló népszavazáson.

Ilan Short a pártja betiltása mellett korábban 15 évnyi börtönre ítélték – távollétében –, egymilliárd dollár moldáv bankrendszerből való eltűnése kapcsán. Shor jelenleg Oroszországban él.

Maia Sandu moldáv államfő felszólalt ellenfele ellen: „Nem engedhetjük, hogy ők döntsenek sorsunkról”.

Az Euractiv szerint az elnökválasztás első fordulójának esélyese Maia Sandu, ugyanakkor a második fordulóban, ha régi ellenfelével, Igor Dodonnal néz szembe, már kétesélyes a választás kimenetele.

Az EU-tagság lehetőségéről szóló népszavazáson 

a jelenlegi felmérések szerint 56 százalékos többségben vannak az igennel szavazók, 

és 34 százalékon állnak az ellenzők.
 

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nempolitizalok-0
2024. október 01. 17:34
Szerintem csak be kellene mutatni nekik a libsi eurocsürhe valódi arcát. Ha belépnek sokmindenhez a libsi csürhe szerint nem lesz joguk, pld. a demokratikus választásokhoz sem, a bevándorlók letelepítése, a kisgyereke LMBTQ "klépzése" viszont kötelező.
lendvaiildiko
2024. október 01. 16:07
gilou-au-clavier: "Senkit nem zavar, ha a két román állam egyesül." - Hadd kérdezzem meg, hogy ilyen és ehhez hasonló gondolatok megszülése spontán és könnyen történik-e, vagy ehhez kemény tanulási munka áll mögötte? Mert akkor igen rossz iskolába járt... 1.) Moldávia kb. annyira román, mint amennyire Erdély volt román, amikor 1918-ban elvették Magyarországtól. (orosz, ukrán, gagauz és más népek is lakják, sőt a románul beszélők egy része sem jó román....) 2.) rosszul használja a két román állam kifejezést, mert 1918-ban már három román állam egyesült (az ő sajátos történetírásuk szerint). 3.) Az egyesülést követően nem lennének restek a románok Erdélyben további román és nem román betelepülést ösztönözni. A végső cél a Székelyföld megtörése. Nem tudom, gondolt-e már arra, hogy a csíksomlyói csendőrkiképző központ nem e megtervezett betelepítési hullám előszele? Gondolom, ezek nem zavarják.... 2.) Ha bekövetkezne a
FeketeFehér
2024. október 01. 16:06
Sztálin elvtárs nem véletlenül telepített be oroszokat Moldvába. Meg volt a feladatuk, hogy uralkodjanak az őslakosok felett, és szolgálják a Szovjetúniót. Ez az orosz megszálló mentalitás azért nem műlik el máról holnapra.
Interista
2024. október 01. 14:53
Ha a moldávoknak van egy kis eszük, akkor nemet mondanak az eu csatlakozásra. Először úgy is csak várólistára kerülnének, azt ott is maradnak 10-20 évre. Lásd, balkán
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!