Németországba induló magyarokat figyelmeztettek: súlyos büntetést kaphatnak
Már Nyugat-Európában is szigorítottak a szabályokon.
A marihuána legalizációjáról vitatkoztak a Brain Bar fesztiválon, Dr. Haller József, a Drogkutató Intézet vezetője szerint a kanadai adatok bizonyítják, hogy a döntés még nagyobb veszélybe sodorná a kamaszokat.
Nyitókép: AFP/Ludovic Marin
A „Te szívod a füvet, vagy fordítva?” címmel rendeztek pódiumbeszélgetést a Bran Bar fesztiválon, amelyen Dr. Haller József neurológus-kriminálpszichológus, a Drogkutató Intézet vezetője, Ceglédi Zoltán politikai elemző és Szirmai Marcellel, művésznevén Pogány Induló rapper vitatkoztak a marihuána-fogyasztás melletti és elleni érvekről Molnár Janka Sára fizikus-tartalomgyártó moderálása mellett.
A rapper úgy véli, a legalizáció egyfajta megszorítást jelentene a fiataloknak, hatására kevesebb olyan szert fogyasztanának, amelynek eredetét nem ismerik. A Drogkutató Intézet vezetője ezt a véleményt párhuzamba hozta a 2018-as kanadai liberalizációval.
Amikor Kanadában legalizálták a kannabiszt, azt remélték, hogy ezzel védik a kamaszokat. Azóta eltelt hat év, és a felmérések azt bizonyítják, nem mentették meg a kamaszokat, sőt nagyobb bajba sodorták őket
– hangsúlyozta a Drogkutató Intézet beszámolója alapján.
Ceglédi Zoltán mindkét oldallal egyet tudott érteni. Szerinte, ha a büntetőjog eszközével kezelik ezt a helyzetet, az nincsen rendben, mert ezek alapvetően sértett nélküli bűncselekmények, viszont hozzátette, nem gondolja, hogy a marihuána legalizálása érdemben változtatna a jelenlegi szituáción.
Magyarország nem készült még fel a legalizációra
– tette hozzá.
Dr. Haller József kiemelte, a statisztikák szerint körülbelül 30 százalék az esélye annak, hogy ha valaki naponta szívja a füvet, akkor szenvedélybeteg lesz. Egy elrettentő példát is bemutatott: Magyarországon a legfiatalabb, aki marihuána-elvonókúrára járt, az a bekerülés idején 10 éves volt.
Ezt is ajánljuk a témában
Már Nyugat-Európában is szigorítottak a szabályokon.