Nyitókép: Getty Images / Christophe Lehenaff
Bizonyossá vált, hogy a torinói lepel Krisztus korából származik – számolt be róla az Origo. William Meachm archeológus a 2024 áprilisában publikált vizsgálatait, amelynek során Krisztus korából származó júdeai és egyiptomi textilmintákat tanulmányozott.
Meachm megállapította, hogy a torinoi lepel lenszálai tökéletes egyezést mutatnak a júdeai első századi mintaanyaggal.
A kutató szerint ez alapján kizárhatók azok az elméletek, amelyek szerint a lepel a középkorban készült volna. A friss kutatás alátámasztotta Gilberto Raes professzor korábbi vizsgálatát, amely hasonló eredményre jutott. Az Origo egy másik 2019-ben elvégzett és 2022-ben publikált vizsgálatra is felhívja a figyelmet, amely csak mostanában kapott nagyobb publicitást.
Liberto de Caro és kutatócsoportja Bari Kristálytani Intézetben végeztek kutatásokat a lepellel kapcsolatban. A tudósok a lepel lenmintáját vizsgálták olyan eljárásokkal, amelyekkel az ásványok kristályszerkezetét szokás. Az eredmények akkor is azt mutatták, hogy a lepel az első századból származik. Állításuk szerint vizsgálati eredményeik aról árulkodnak, hogy a lepel legalább 1300 évig lehetett folyamatosan egyetlen olyan helyszínen, ahol a hőmérséklet stabilan +20-22,5 Celsius fok, a páratartalom pedig 55-75 százalék között ingadozhatott.