Zuckerberg megdöbbentő döntésének háttere: az egész világra hatással lesz, mindenki csak találgat
Visszatér politikai gyökereihez a Meta alapítója, vagy csak politikai szélkakasként viselkedik?
Arra kérte a technológiai nagyvállalatokat, hogy segítsenek ebben.
Nyitókép: MTI/EPA/Google
Nem akármiről tárgyaltak csütörtökön a Fehér Házban: Joe Biden amerikai elnök hivatala azzal kapcsolatban hívott össze találkozót, hogy az amerikai technológiai nagyvállalatok segítsenek kikerülni az internetet cenzúrázó országok – az Egyesült Államok ide nem értendő, Oroszországról, Iránról, Mianmarról és egyebekről van szó – cenzúráját. A megbeszélésen, amelyről az Euractiv számolt be,
az Amazon, a Google, a Microsoft és a Cloudflare is jelen voltak.
A konkrétumokat tekintve az USA azt várja techcégeitől, hogy adjanak több sávszélességet az Egyesült Államok külügyminisztériumának finanszírozásában működő Nyílt Technológiai Alap (OTF) által támogatott VPN-eknek.
A VPN (virtuális magánhálózat) olyan szolgáltatás, amely elrejti vagy meghamisítja az internetező IP-címét, így lehetőséget kínál olyan tartalmakhoz való hozzáférésre, amelyek az adott országban cenzúra vagy egyéb okok miatt nem elérhetők.
Laura Cunningham, az OTF elnöke a lapnak elmondta: leginkább az orosz és az iráni rezsimek internetpolitikai szigorításai miatt az elmúlt években megtöbbszöröződött az igény a VPN-ekre, s míg egy évig kilencmillió felhasználó VPN-ezését támogatta az OTF a hozzá bekötött szolgáltatókon keresztül, ez a szám azóta több mint megnégyszereződött:
ma a lap szerint 46 millió ember használ az USA külügyminisztériumának támogatásával működő VPN-t.
Az orosz-ukrán háború 2022-es kitörése után erre a célra kiutalt amerikai közpénz jelentős részét viszont eddig magántulajdonban lévő szerverek kibérlésére kellett elkölteni a megugrott felhasználószám miatt. Ezen változtatna az USA most. „Szeretnénk támogatni ezeket a plusz felhasználókat, de nincsenek meg az erőforrásaink ahhoz, hogy ezzel a növekvő igénnyel lépést tartsunk” – fogalmazott Cunningham.
Az Euractiv megkeresésére, hogy valóban segítenek-e majd ezek a cégek az Egyesült Államoknak anyagilag a diktatúrák internetezőinek VPN-jeit fenntartani, a vállalatok egyelőre nem válaszoltak.