Kemény üzenetet kapott Brüsszel az Európai Parlamentben: „Mi lesz legközelebb? Tenyérből olvas, vagy leönti magát halvérrel?”
Daniel Freund erős kritikát kapott.
Ukrajna a fasorban sincs?
Nyitókép: Dylan Lavin / HANDOUT / AFP
Az Egyesült Államok egy szélesebb regionális háború megelőzését és a közel-keleti helyzet enyhítését tekinti elsődleges céljának a térségben állomásozó csapatainak átcsoportosításával, illetve megerősítésével – jelentette ki kedden az amerikai védelmi minisztérium szóvivője. Pat Ryder vezérőrnagy sajtóértekezletén megerősítette, hogy
az Abraham Lincoln repülőgép-hordozó vezette haditengerészeti raj gyorsított ütemben
a közel-keleti térségért felelős amerikai Központi Parancsokság fennhatósága alá tartozó térségbe tart, ahogy a Georgia atommeghajtású tengeralattjáró is.
A Pentagon sajtótitkára az amerikai lépések hátteréről elmondta, hogy
Washington számos forgatókönyvre készül a térségbeli fejleményeket illetően,
és ezekhez igazítja a rendelkezésre álló eszközeit is. Elmondta, hogy a szélesebb háború megelőzése és a feszültség csökkentése mellett az amerikai erők célja a Közel-Keleten állomásozó amerikai csapatok védelme, valamint megismételte, hogy az amerikai katonai jelenlét Izrael védelmének erősítését is szolgálja egy esetleges iráni megtorló támadás esetén.
Arra a kérdésre, hogy a válság kiszélesedésének megakadályozását célzó erőfeszítéseknek van-e látható eredményük, azzal reagált, hogy az izraeli-palesztin konfliktust eddig sikerült a Gázai övezetre korlátozni. A gázai segélyekkel kapcsolatban Pat Ryder elmondta, hogy tengeri úton mintegy 2500 tonna segélyszállítmány vár ciprusi kikötőben elszállításra, vagyis arra, hogy az izraeli Asdód kikötőjén keresztül eljusson a palesztin területre.
A Pentagon szóvivője a csapatok átcsoportosításával kapcsolatban kijelentette, hogy az amerikai haderő képes „akkor és oda erősítést küldeni, amikor és ahol szükséges”, ugyanakkor hozzátette, hogy
az Egyesült Államok elsődleges figyelme az indiai- és csendes-óceáni térségen van,
amit mutat erőinek elhelyezkedése is.
A múlt héten Irakban ellenséges fegyveresek támadásában megsebesült amerikai katonák állapotával kapcsolatban beszámolt arról, hogy összesen 8 emberről volt szó, de közülük többen már visszatérhettek szolgálati helyükre, és senki nem sebesült meg életveszélyesen. Megismételte, hogy
az Egyesült Államok nem hagyja válasz nélkül az Irán által támogatott fegyveresek támadását,
de a „válasz idejét és módját saját maga választja meg”.
Szintén kedden Vedant Patel, a külügyminisztérium szóvivőhelyettese arról beszélt újságírók előtt, hogy az Egyesült Államok közvetítők útján próbálja eljuttatni Irán felé azt az üzenetét, hogy nem válna előnyére senkinek sem egy Izrael elleni megtorló csapás.
(MTI)
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
A tűzszünet pedig január 19-én lép életbe.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.
Az izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy Izrael lerombolja az Irán támogatását élvező jemeni felkelők stratégiai infrastruktúráját.