Ennyit a nagy tervről: Amerika letiltotta Ukrajnát Oroszország megtámadásáról
Az Egyesült Államok nem akar nagyobb konfliktust vállalni, hiába a nagy szavak.
A neves lap külpolitikai újságírója szerint a „kurszki hadművelet bizonyítja, hogy Kijev belebetegedett a nyugati korlátozásokba” és Zelenszkij is felismerte: másként kell harcolniuk, mint eddig.
Nyitókép: ALEXEY NIKOLSKY / POOL / AFP
„A kurszki hadművelet bizonyítja, hogy Kijev belebetegedett a nyugati korlátozásokba” – értékeli az ukránok kockázatos vállalkozását Roger Boyes külpolitikai újságíró a The Times hasábjain.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Egyesült Államok nem akar nagyobb konfliktust vállalni, hiába a nagy szavak.
Mint a szakértő cikkében felidézi, két fontos dologra Volodimir Zelenszkij ukrán elnök már egy hónappal a kurszki manővert megelőzően rávilágított a NATO washingotni csúcstalálkozóján:
A Times újságírója szerint így az ukrán elnök számára nyilvánvalóan az is világos lehet, hogy országának másként kell harcolnia, vagyis nem szükséges figyelembe vennie a nyugati figyelmeztetést, miszerint nem támadhat oroszországi célpontokat.
Ukrajna az oroszok homokzsákja, mióta nem vetheti be a nyugati fegyvereket a határ túloldalán – olvasható alap hasábjain, amely szerint
Zelenszkij például azt szeretné, ha az amerikai ATACMS-rakétákkal távolabbi orosz repülőtereket támadhatnának meg.
A cikk szerzője szerint ugyanis az ukrán ellenakció üzenete az, hogy „köszönjük a nyugati harceszközöket, tanácsokat, de mi határozzuk meg a háború lefolyását. És ez így lesz a novemberi választás után is”, „Putyinnal pedig azt kívánják tudatni, hogy ne igyon előre a medve bőrére, és gondolja át még egyszer, ha azt hiszi, hogy Kijev belemegy a Trump által támogatott békeegyezségbe” – teszi hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
„Békét fogok hozni a világnak, és véget vetek a háborúnak” – hangsúlyozta Donald Trump.
Az ukránok a kurszki hadművelettel ugyanis ismét bizonyították, hogy fő erősségük a mozgékonyság, a rögtönzés és a gyors döntéshozatal, ami egyben aláhúzza a Kreml bizonytalanságát – írja Roger Boyes. Hozzátéve, hogy szerinte
az is benne van a pakliban, hogy Putyin kénytelen lesz újabb, tömeges mozgósítást elrendelni, ami kiújíthatja a háborúellenes tiltakozásokat. És ami még veszélyesebb Moszkva számára: megoszthatja a hadsereget.
Boyes szerint ráadásul az orosz határvédelem gyatra, a putyini rendszer pedig „az általános cinizmusra (semmi sem számít), illetve a közönyre épül (semmi sem fog változni)”. Mint hozzáteszi: most azonban lehet rá esély, hogy „ledőljön a két pillér”.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Úgy tűnik, ellentétben a korábbi orosz közlésekkel, mégsem sikerült visszaverni az ukránok betörését