Gyakorlatilag visszavennék az EU-ba a briteket a németek
Átfogó, új megállapodást akarnak az Egyesült Királysággal Berlinben, neve is van már a gyermeknek.
A Munkáspárt szerint „le vannak égve”.
Nyitókép: Getty Images / Peter Zelei Images
Nem indult jól a munkáspárti kormányzás az Egyesült Királyságban – írta az Euractiv. Az új baloldali kormány az első három hetet egyelőre azzal töltötte, hogy arról beszéljen, milyen rosszul állnak a dolgok. A portál szerint a Munkáspárt a helyzetet arra használja majd ki, hogy elődját hibáztassa a költségvetés 20 milliárd fontos (9336 milliárd forint) hiányáért.
„A költségvetés felülvizsgálatából kiderült, hogy Nagy-Britannia csődbe ment és tönkrement – feltárva azt a rendetlenséget, amelyet a populista politika okozott a gazdaságban és a közszolgáltatásokban”
– állt Keir Starmer miniszterelnök irodájának közleményében. „Kiderült, hogy az előző kormány jelentős finanszírozási kötelezettségeket vállalt erre a pénzügyi évre anélkül, hogy tudta volna, honnan lesz rá pénz” – tette hozzá.
Már Oroszország is megelőzte a briteket
Az Egyesült Királyság kiesett a világ 10 legnagyobb gyártó országa közül – adta hírül a The Times. A lap felhívta a figyelmet, hogy ezzel az Egyesült Királyságot immár Oroszország (7) és Mexikó (8) is megelőzte a rangsorban, amelyben a 12. helyet foglalja el. A lista élén Kína áll, a második helyen pedig az Egyesült Államok. A Make UK nevű szervezet szerint az országnak sürgősen hosszú távú iparstratégiára lenne szüksége, mivel az más fejlett ipari országokkal ellentétben a királyságban egyszerűen nincs.
A konzervatívok elutasították a Munkáspárt vádjait, és azzal vágtak vissza, hogy a baloldal valójában koholt indokokkal akar adót emelni, amely szándékait a kampányban eltitkolta.
Egyelőre nem világos, hogy a Munkáspárt hogyan fogja kezelni a hiányt, mivel a párt korábbi választási ígéretei között volt, hogy nem emelik a jövedelemadót, a társadalombiztosítási hozzájárulást, a hozzáadottérték-adót és a társasági adót sem.
Médiaértesülések szerint Reeves a hétfői nyilatkozatát arra használná fel, hogy az ígéreteik ellenére adóemeléseknek készítsen elő. A Financial Times szerint hiányra hivatkozva több út- és kórházépítési projektet is el fognak halasztani. Pat McFadden munkaügyi miniszter azt mondta: „Nem zárkózunk el attól, hogy őszinték legyünk a nyilvánossággal az örökölt valósággal kapcsolatban”.
Ezt is ajánljuk a témában
Átfogó, új megállapodást akarnak az Egyesült Királysággal Berlinben, neve is van már a gyermeknek.