Hogyan lehet nagy stratégiai fájdalmat okozni Izraelnek? A gázai háborúval mely államok geopolitikai pozíciója javult, és melyeké romlott? Két Közel-Kelet-szakértőt kérdeztünk podcast-műsorunkban.
2024. augusztus 21. 19:16
3 p
1
0
55
Mentés
A damaszkuszi konzulátusát ért rakétatámadásra rakétatámadással felelt áprilisban Irán, de akkor súlyos fenyegetést fogalmazott meg: egy következő izraeli provokációra sokkal keményebb választ ad majd.
Három hete Teheránban az új iráni elnök beiktatása után végeztek a Hamász vezetőjével, Iszmail Haníjéval – Irán három hete nem lép. De vajon a bizonytalanságban tartást meddig húzza, és milyen csapással fog fájdalmat okozni a zsidó államnak?
Az adásban az izraeli-iráni konfliktus geopolitikai összefüggéseit elemeztük.
A beszélgetésben a következőkről esett szó:
– Vajon az iráni stratégák kiszámolhatták, mit indít el az október 7-i Hamász-akció?
– Kinek érdeke a közel-keleti helyzet eszkalációja, és kinek biztos nem?
– Miért van kis esélye a tűzszüneti kompromisszumnak Izrael és a Hamász között?
– Lehetséges-e olyan politikai konstelláció, hogy Irán elfogadja Izrael állam létjogosultságát?
A műsor vendégei: N. Rózsa Erzsébet Közel-Kelet-szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, a Világgazdasági Intézet munkatársa és Csicsmann László Közel-Kelet-szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára.
Akkor lesz a Közel-Keleten béke, ha „a palesztin hontalanok visszatérhetnek saját hazájukba, és népszavazáson dönthetnek saját sorsukról” – mondja Morteza Moradian. Irán nagykövetét kérdeztük a közel-keleti helyzetről!
Most, hogy palesztin sálat kötött a sárga esőkabátra, vajon hol vannak a politikusok, akik úgy tettek, mintha számítana, mit gondol egy svéd tinédzser a klímapolitikáról?
Hogyan szítja egy Orbán Viktor támogatta populista agytröszt a skóciai kultúrharcot? – e címmel jelent meg hosszú elemzés a The Ferret nevű skót hírportálon.
Ennek ellenére szerintem messze nem Fábry Sándor lógna ki leginkább a Kossuth-díjasok közül.
p
2
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 55 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bagira004
2024. augusztus 22. 02:59
Nyugat az Izraelt szomszédaival békére inti ,mert onnan nincs mit elvinni , Ukrajnában pedig a háborút élesíti mert ott van az hely ahol lehet markolni . Ezt egyszer kb 2 egy hete leírtam .
Ahol nyugat háborúzik onnan energiát ásványt gabonát elvisz azért avatkozik be .