Pozsonyból jelentkezett be Orbán Viktor: Robert Ficóval tárgyalt a magyar miniszterelnök
„Magyar-szlovák csúcs indul” – számolt be a találkozóról közösségi oldalán a magyar kormányfő.
Korlátozzák a családegyesítéseket a BBC szerint.
Nyitókép: az orosz-ukrán háború elől Ukrajnából menekülők a záhonyi vasútállomáson (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)
Riportot közölt a BBC az ukrajnai menekültek nagy-britanniai helyzetéről. Megszólaltatnak olyan ukrán menekülteket, akik már a szigetországban élnek, de a szabályozás miatt nem tudják ott egyesíteni családjukat, kihozva az Ukrajnában maradt szeretteiket.
Egy asszony, Halyna Khovaiko 2021-ben ment ki dolgozni Nagy-Britanniába, miután bezárt otthoni munkahelye, egy gyár. Tizenkét éves fiát otthon hagyta nagyszüleinél – aztán kitört a háború. Azóta nagyon hiányzik neki a gyermeke:
Csak munkába járok és ennyi. Létezek, de nem élek”
– mondja. Időközben egyszer hazament, de aztán újra ki kellett jönnie pénzt keresni, és azóta próbálja a fiát is kihozni, de a brit szabályok szigorítása miatt ezt nem tudja megoldani.
Állandó brit lakóhely nélküli ukránként nem tudja kihozni a gyerekét.
A Work Rights Center migránssegítő központ BBC-nek nyilatkozó vezetője szerint a mostani brit politika „szívtelen és szétszakította a családokat”. Elmondta, volt olyan család, akinek a kihozni kívánt tagja meghalt a háborúban, miközben a kihozatalát próbálták megoldani. A BBC-nek a megszólaltatott ukrán anya most azt mondja:
azt tervezi, hogy elköltözik egy másik országba, ahova könnyebben ki tudná hozni a fiát.
Az új, baloldali brit kormány szerint a jelenlegi politikát áttekintés alatt vannak. Ukrajna orosz megtámadása óta egyébként 180 ezer ukrán ment menekültként Nagy-Britanniába.