Orbán tusványosi beszéde nem hangozhatna el az Egyesült Királyságban – Matt Goodwin a Mandinernek
A brit politikatudóst az MCC Feszten kérdeztük a konzervatívok jövőjéről, a brexitről és Orbán Viktorról.
Brüsszel aztán tényleg nem a nemzeti kisebbségek paradicsoma, írja a lap, amely az Európai Parlament kapcsán mutat rá ordító igazságtalanságokra.
Nyitókép: Joaquin Gomez Sastre / AFP
Az újonnan megválasztott Európai Parlamentben továbbra is hiányzik a sokszínűség, szörnyülködik az Euronews. A 720 képviselő közül mindössze 37 rendelkezik eltérő etnikai háttérrel, ami hasonló arányt mutat, mint a 2019-es választások eredménye.
Mint írják: „Megvizsgáltuk azokat a törvényhozókat, akik az EU-n kívüli országban születtek – vagy akiknek egyik szülője az volt -, vagy akik kisebbséget képviselnek, mint például a romániai magyarok.”
Ez különösen aggasztó – a cikk szerzője szerint – annak fényében, hogy az Európai Unió lakosságának legalább 10%-át teszik ki a különböző faji és etnikai kisebbségek.
A 2024-es júniusi EU választások során Franciaország választotta meg a legtöbb etnikailag sokszínű képviselőt, szám szerint tízet a 81-ből, míg Svédország öt képviselőt delegált, akik kisebbségi háttérrel rendelkeznek.
„A pártok felelőssége, hogy jobban képviseljék a társadalom sokszínűségét a politikai döntéshozatalban” – jelentette ki Arash Saeidi, aki Iránban született és most francia képviselőként dolgozik.
Ezt is ajánljuk a témában
A brit politikatudóst az MCC Feszten kérdeztük a konzervatívok jövőjéről, a brexitről és Orbán Viktorról.
Az Európai Parlament már 2021-ben célul tűzte ki, hogy 2024-re növelje az etnikai sokszínűséget a parlamenti dolgozók körében. Ezen célok elérésére két éves tervet hagytak jóvá, amely az esélyegyenlőséget és a sokszínűséget helyezi előtérbe. Azonban az Európai Bizottság személyzeti összetételében is hasonló problémák jelentkeznek: bár több mint 33,000 dolgozója van, még mindig nem közöl adatokat az etnikai sokszínűségről.
„A nem megfelelő képviselet a parlamentben aggasztó következményekkel járhat az európai demokrácia legitimációjára nézve” – figyelmeztetett Rima Hassan, aki francia-palesztin hátterű jogász és emberi jogi aktivista. A sokszínűség hiánya a politikai képviselet minden szintjén súlyosbítja a rendszerszintű rasszizmus hatásait, amelyekkel az érintettek már évek óta küzdenek.
Ezt is ajánljuk a témában
A politikus egy londoni migráció párti tüntetésen mondta ezt.
Bár néhány kezdeményezés már elindult a probléma orvoslására, még mindig hosszú út áll az Európai Parlament előtt, hogy valóban tükrözze az EU lakosságának sokszínűségét és egyenlőségét. Az új parlamenti ciklusban a nemek közötti egyenlőség is visszalépett, hiszen a női képviselők aránya 2,1%-kal csökkent a korábbihoz képest.