Politico: Putyin ágyútölteléknek használná az észak-koreaiakat
Ezért utazott volna Phenjanba a múlt héten az orosz elnök?
Egy Kubában állomásozó magas rangú észak-koreai diplomata disszidált Dél-Koreába – erősítette meg a szöuli titkoszolgálat.
Nyitókép: KIM Won Jin / AFP
Egy magas rangú észak-koreai diplomata, aki Kubában teljesített szolgálatot, disszidált Dél-Koreába – erősítette meg Szöul titkosszolgálata a BBC-nek. Az ország politikai tanácsosa a legmagasabb rangú észak-koreai diplomata lehet, aki 2016 óta Dél-Koreába szökött.
Az Országos Hírszerzési Szolgálat (NIS) szerint a diplomata novemberben disszidált. Az észak-koreai disszidensek esetei gyakran hónapokkal később kerülnek nyilvánosságra, mivel az érintetteknek először Dél-Korea társadalmáról szóló tanfolyamokon kell részt venniük, mielőtt hivatalosan integrálódnának.
A dél-koreai média jelentései szerint a disszidens politikai ügyekért felelős tanácsos volt az észak-koreai nagykövetségen, Havannában. A NIS ezt nem erősítette meg. A Chosun Ilbo újság a disszidens neve Ri Il Kyu, az 52 éves férfi disszidálásának oka pedig a „kiábrándulás az észak-koreai rezsimből és a kilátástalan jövő” volt.
Ezt is ajánljuk a témában
Ezért utazott volna Phenjanba a múlt héten az orosz elnök?
Ri munkája állítólag abból állt, hogy megakadályozza Havannát hivatalos diplomáciai kapcsolatok kialakításában Szöullal. Azonban februárban a két kormány hivatalos kapcsolatokat létesített, ami kudarcot jelentett Phenjan számára.
Minden észak-koreai legalább egyszer elgondolkodik azon, hogy Dél-Koreában éljen”
– idézte őt az újság.
Dél-Korea vasárnap tartotta meg az első észak-koreai disszidensek napját, az ünnepségen Yoon Suk Yeol dél-koreai elnök jobb pénzügyi támogatást és adókedvezményeket ígért az észak-koreai disszidenseket foglalkoztató cégeknek. Yoon, egy konzervatív politikus, elődjénél, Mun Dzseinnél szigorúbb megközelítést alkalmaz Észak-Koreával és általában a külpolitikával kapcsolatban. Támogatja a Kim Dzsong Un rezsimje elleni szankciókat, és ígéretet tett arra, hogy kifejleszti a technológiát, amely képes lesz megelőző csapást mérni Észak-Koreára, ha Phenjan támadást tervezne Szöul ellen.
Ezt is ajánljuk a témában
A férfi dél-koreai dalokat és filmeket fogyasztott és terjesztett, ez pedig sértette a 2020-ban elfogadott észak-koreai törvényeket.
A legújabb disszidálás egy olyan időszakban történt, amikor fokozott feszültség van a két Korea között. Kim Dzsong Un észak-koreai vezető hivatalosan felhagyott az újraegyesítés céljával, és nemrégiben „első számú ellenségnek” nevezte Szöult – ami drámai fordulatot jelent a hat évvel ezelőtti időkhöz képest, amikor még találkozott Mun Dzsein akkori dél-koreai vezetővel.