A republikánus elnökjelölt és a hivatalban lévő Biden kampánya közötti különbség nem is lehetne ennél égbekiáltóbb: miközben Trump egy héttel a szerencsével túlélt merényletkísérlet után megtartotta első nagygyűlését, ahol erőtől és önbizalomtól duzzadó szónoklatot mondott, a demokraták háza táján arról ment a vita, hogy ha Joe Biden nem lép vissza önként, megtegye-e a fájdalamas lépést helyette az augusztusban összeülő demokrata konvenció.
Biden vasárnapi posztjában úgy fogalmazott: az szolgálja leginkább a Demokrata Párt és az Egyesült Államok érdekeit, ha visszalép.
Kijelentette: ezt követően kizárólag arra kíván koncentrálni, hogy teljesítse elnöki kötelességeit a hátralévő időben. Azt ígérte, hogy a nemzethez intézett beszédében később további részleteket fog elárulni döntésével kapcsolatban. A nyilatkozat első felében Biden felsorolta fel az elmúlt 3,5 év legnagyobb eredményeit: több millió amerikai jutott hozzá megfizethető egészségügyi ellátáshoz, csökkentették bizonyos gyógyszerek árát, fontos klímavédelmi és fegyverviselési törvényeket alkottak.
Biden a múlt heti washingtoni NATO-csúcstalálkozón megnyitóbeszédet mondott a világ vezetőinek, felhasználva az alkalmat arra, hogy bebizonyítsa, alkalmas a jelenlegi ciklus folytatására, és hogy szívesen és képes további négy évig vezetni a világ első számú szuperhatalmát. Egy ideig úgy tűnt, hogy Biden túlélheti azt a hullámot, amelynek hátán számos párttársa arra szólította fel, hogy lépjen vissza, mert Hakeem Jeffries, a képviselőház kisebbségi vezetője és Chuck Schumer, a szenátus többségi vezetője a támogatásukról biztosították.
De az elmúlt 3.5 évben gyakorlatlag konstans módon bakizó Biden ezután elkövette elnöksége legnagyobb bakiját a NATO-csúcson: az élő televíziós adásban Biden „Putyin”-nak nevezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, emlékeztet a Fox News.