A magyarok továbbra is szeretik állampapírba fektetni a pénzüket
Augusztusban az MNB jelentése szerint bőven több, mint 200 milliárd forinttal nőtt a megtakarítás.
Hogyan áll a francia szélsőbal az orosz-ukrán háborúhoz? Annyit már most elárulhatunk: hihetetlenül következetlenül.
Nyitókép: Victoria Valdivia / AFP
Nagy az öröm az EU egyes fórumain, hogy Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés nem szerepelt jól az előrehozott választásokon, de Ukrajna számára nem biztos, hogy ez jó hír.
A szélsőbal ugyanis, amelyikkel Macron összefogott, elképesztő oroszpárti kijelentéseket tett.
Az ukrajnai háború ugyanis ismét felszínre hozta a francia baloldal régóta meglévő megosztottságát a külpolitikai kérdésekben. Gérard Grunberg politikatudós kifejtette, a baloldalon mindig is létezett egy NATO-ellenes, illetve egy NATO-párti irányzat. A radikálisabb, Mélanchon-féle La France Insoumise [LFI] (Engedetlen Franciaország) nevű párt, mely korábban megbízhatóbb partnerként tekintett Oroszországra az Egyesült Államokkal szemben, 2022 után, Oroszország agresszióját követően kénytelen volt módosítani álláspontját, most a konfliktus tárgyalásos úton történő megoldását szorgalmazza – írta a Le Monde.
Legalábbis szavak szintjén. A gyakorlatban nem mindig.
Emlékezetes, a jelenleg francia miniszterelnöki pozícióra is esélyes Jean-Luc Mélenchon 2014-ben a kijevi kormányt „puccsista kalandoroknak” nevezte, majd „teljesen előreláthatónak” tartotta, hogy Oroszország „védelmi intézkedéseket” tesz a Krímben az új ukrán hatalommal szemben, és kijelentette, „a krími kikötők létfontosságúak Oroszország biztonsága szempontjából, teljesen előrelátható, hogy az oroszok nem hagyják magukat, védelmi intézkedéseket tesznek egy kalandor puccsista hatalom ellen, amelyben a neonácik rendkívül elítélendő befolyással bírnak.”
2015 márciusában Mélenchon „politikai csirkefogónak” nevezte az ellenzéki Boris Nyemcovot, nem sokkal a Vörös tér közelében történt meggyilkolása után.
2017-ben több történész, szociológus és politikatudós bírálta a baloldali politikus csodálatát Putyin rezsimjével kapcsolatban.
2022-ben, mikor megmérettette magát az elnökválasztáson, így fogalmazott: „Ne feledjük, az orosz nép nem az ellenségünk.” „Sajnálatosnak tartom, hogy az Európai Unió úgy döntött, hogy fegyvereket biztosít a háborúhoz, amit Josep Borrell, a külkapcsolatokért felelős biztos, a hadviselő feleknek szánt eszközökként írt le” – tette hozzá.
Oroszország Ukrajna elleni háborújának kezdete óta úgy tűnik, Jean-Luc Mélenchon megváltoztatta Putyin rezsimjével kapcsolatos hangnemét.
Ezért egy nyilatkozatban egyértelműen elítélte az orosz inváziót. De csak szavak szintjén. Mert idén márciusban a francia törvényhozók egy szimbolikus szavazáson jóváhagyták az Ukrajnával kötendő biztonsági megállapodást, amely arra kényszerítette az ellenzéki pártokat, hogy nyilvánosan kinyilvánítsák kételyeiket a Kijevnek küldött katonai segítséggel kapcsolatban.
A parlament 10 képviselőcsoportjából hét támogatta a biztonsági megállapodást a szavazáson.
A legerősebb ellenállás a szélsőbaloldalról érkezett: a kommunista képviselők és Jean-Luc Mélenchon mozgalmának tagjai viszont ellene szavaztak.
De ki az a Jean-Luc Mélenchon? A marokkói Tangerben született 1951-ben egy spanyol és olasz származású postai alkalmazott és tanár gyermekeként, családja 11 éves korában költözött Franciaországba. Az egyetemen filozófiát tanult, és az 1968 májusi tüntetések idején a diákmozgalom egyik vezetője lett. Tagja volt a francia trockista mozgalomnak, majd tanárként és újságíróként dolgozott, mielőtt a politikába lépett.
Mélenchon évtizedek óta a francia baloldali politika meghatározó szereplője. 30 évet töltött a Szocialista Pártban, és miniszteri posztokat töltött be, mielőtt 2008-ban szakított a párttal.
Számos baloldali koalíció mögött állt, amelyek közül a 2016-ban általa indított France Unbowed (La France Insoumise, azaz LFI) volt a csúcspont. Melenchon 2012-ben, 2017-ben és 2022-ben is indult az elnökválasztáson, és minden alkalommal javított az eredményén. 2022-ben harmadik lett, közvetlenül a jobboldali vezető Marine Le Pen mögött.