Így nyert a baloldal Franciaországban
Macron és a baloldal kiütötték Le Penéket a hatalom kapujából. De kérdéses, hogyan lesz kormányozható Franciaország az új, háromosztatú Nemzetgyűléssel.
Macronék azonban egy széles koalíciót szeretnének létrehozni – lehetőleg a szélsőbal nélkül.
Nyitókép: Benoit Durand / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP
Az Új Népi Front (NFP) nyerte a legtöbb mandátumot a franciaországi előrehozott parlamenti választásokon, de messze elmaradt az abszolút többségtől. A baloldali szövetség szerint joguk van kormányozni.
„Igényt tartunk arra, hogy kormányozzuk ezt az országot”
– mondta Mathilde Panot, a szélsőbaloldali Engedetlen Franciaország (LFI) párt frakcióvezetője az újságíróknak.
Az NFP, amely 48 órával azután jött létre, hogy Macron június 9-én bejelentette a parlament feloszlatását, különböző baloldali pártokból, köztük az LFI-ből és a kommunista pártból, valamint mérsékeltebb erőkből, például a szocialistákból és a zöldekből áll – írja az Euronews.
Az NFP 193 mandátumot szerzett, megelőzve Macron centrista koalícióját, amely meglepetésre 164 mandátummal a második helyet szerezte meg, valamint a Nemzeti Tömörülést (RN) és szövetségeseit, akik 143 mandátumot kaptak. Egyikük sem szerezte meg azonban az abszolút többséghez szükséges 289 mandátumot.
Fabien Roussel kommunista vezető a Midi Libre című regionális napilapban kedden megjelent interjúban azt mondta, hogy „arra kérjük a köztársasági elnököt (...), hogy hagyjon minket kormányozni”.
Az NFP ígéretet tett arra, hogy hatályon kívül helyezi a Macron által eltörölt vagyonadót és a tavaly elfogadott nyugdíjreformot.
Ezt is ajánljuk a témában
Macron és a baloldal kiütötték Le Penéket a hatalom kapujából. De kérdéses, hogyan lesz kormányozható Franciaország az új, háromosztatú Nemzetgyűléssel.
Clément Beaune, Macron közeli szövetségese, aki az előrehozott választásokon elvesztette mandátumát, kedden elismerte, hogy a szavazáson való elsőség az NFP-nek adott bizonyos „jogokat”. Ugyanakkor azzal érvelt, hogy sok baloldali képviselőt „nem kizárólag a programjuk alapján”, hanem az úgynevezett „köztársasági front” részeként választottak meg, hogy megakadályozzák Marine Le Pen pártjának hatalomra jutását.
„Az egyetlen megoldás egy széles koalíció” – írta az X-en.
Macron és miniszterelnöke, Gabriel Attal jelezték, hogy hajlandóak belépni egy „mérsékeltekből” álló szivárványkoalícióba.
Ez kizárná az Engedetlen Franciaországot, amelyet sokan Macron soraiból ugyanolyan szélsőségesnek tartanak, mint az RN-t, de magába foglalná azt a 39 disszidens jobboldali republikánus képviselőt, akik elutasították az RN-nel kötött választások előtti szövetséget. Az NFP vezetői egyelőre azt mondták, hogy folytatják a közös munkát. Azonban a baloldali pártok már most a széthúzás jeleit mutatják: nem tudnak megegyezni, hogy ki legyen a miniszterelnök.
Az egyetlen pont, amiben a baloldali pártok egyetértenek: meg kell akadályozni, hogy a Nemzeti Tömörülés bármilyen pozíciót szerezzen a nemzetgyűlésben.
Ezt is ajánljuk a témában
A választásról, Marine Le Pen elnökségének esélyeiről, valamint Macron és a baloldal viszonyáról Soós Eszter Petronella Franciaország-szakértőt kérdeztük.