Somkuti: Az európaiakat próbálják fölkészíteni egy háborúra, amihez semmi közük
Európai szinten és Németországban is újra téma a sorkatonaság visszavezetése. A politika napirenden tartja, a lakosság ódzkodik tőle. Szakértőt kérdeztünk.
A brit lap arról írt, hogy a szövetség több „szárazföldi folyosót” alakít ki, hogy az amerikai csapatokat és páncélosokat a frontvonalhoz vezesse egy Oroszországgal vívott nagy európai szárazföldi háború esetén.
Nyitókép: Wojtek Radwanski / AFP
A NATO-nak kész tervei vannak arra az esetre, ha Oroszország támadást indítani Európa ellen – erről számolt be több tisztviselő Telegraphnak. Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének vezetői az elmúlt időszakban többször arra figyelmeztettek, hogy a nyugati országoknak fel kell készülni arra, hogy az elkövetkezendő két évtizedben komoly konfliktus alakulhat ki Oroszországgal.
A logisztikai útvonalak tervezése lett a NATO egyik fő prioritása, mióta a szövetség vezetői megegyeztek abban, hogy 300 ezer katonát kell készenlétben tartani.
A jelenlegi tervek szerint az amerikai csapatok Hollandiában szállnának partra, majd vonattal szállítanák őket Lengyelországba.
Egy orosz invázió esetén a NATO, valamint az Egyesült Államok csapatai Rotterdamba érkeznének.
A cikkben kifejtett terv szerint Magyarország is felvonulási terület lenne. Abban az esetben ugyanis, ha az oroszok elpusztítják az észak-európai kikötőket, csapatok Olaszországban, Görögországban és Törökországban szállnának partra.
Az olasz kikötőkbe érkezező amerikai csapatok szlovén vagy horvát területen haladnának át, majd Magyarországon keresztül érnék el az ukrán határt
– írja a cikk.
1. Hollandia - Németország - Lengyelország
2. Olaszroszág - Szlovénia - Horvátország - Magyarország
3. Görögország - Bulgária - Románia
4. Törökország - Bulgária - Románia
5. Norvégia - Svédország - Finnország
Hasonló tervek léteznek a török és görög kikötőkkel kapcsolatban, amik aztán Bulgárián és Románián keresztül érnék el a frontot. De léteznek tervek az észak-európai országokkal kapcsolatosan is.
Ezeken a folyosókon a nemzeti hadseregeket nem korlátoznák a helyi előírások, és a szállítmányokat a szokásos korlátozások nélkül szállíthatnák.
Az elmúlt öt évben a Jsec a NATO megbízásából különböző útvonalakat vizsgált meg, amelyeken keresztül csapatokat lehetne szállítani egy orosz invázió ellen. Az észak-európai kikötők, például Hollandia, Németország és a balti államok különösen érzékenyek az orosz rakétatámadásokra, ezért alternatívákat is kidolgoztak.
Ezt is ajánljuk a témában
Európai szinten és Németországban is újra téma a sorkatonaság visszavezetése. A politika napirenden tartja, a lakosság ódzkodik tőle. Szakértőt kérdeztünk.