Oh la la: Macron feloszlatta a Nemzetgyűlést
Akkorát bukott Macron pártja, hogy az elnök már azelőtt választásokat írt ki, még mielőtt kijöttek volna a végleges eredmények.
Összeomlóban a francia liberálisok, jön fel a jobboldal, és közben nem akar érkezni a liberális megváltó.
Nyitókép: Ludovic MARIN / AFP
Jól szemléltetik a hangulatot a Politico által megosztott Instagram-bejegyzés képei. Olyan a légkör, mint az utolsó vacsorán. Az egyik fekete-fehér fénykép megörökíti Emmanuel Macron elnök belső körének félelmét és frusztrációját, feltételezhetően éppen abban a pillanatban, amikor Macron bejelenti nekik, hogy feloszlatja a parlamentet.
Ezt is ajánljuk a témában
Akkorát bukott Macron pártja, hogy az elnök már azelőtt választásokat írt ki, még mielőtt kijöttek volna a végleges eredmények.
Az elnök egy asztalnál ül – előtte egy kis kocsis óra – az Élysée-palota egyik pompás termében, miközben a feszültség érezhető a legközelebbi helyettesei között, akik szemben ülnek vele. Talán szokatlan az Élysée hivatalos fotósától, hogy a képet az Instagramra tegye ki, de azt senki sem kérdőjelezi meg, hogy ez tükrözi az elnök belső körében uralkodó idegességet.
Miután a jobboldal megalázta az EP választáson, Macron megpróbálja visszatartani a jobboldali előretörést egy új nemzeti választással. Azóta Macron szemmel láthatóan lehangolt.
Bruno Le Maire pénzügyminiszter, Macron Renaissance liberális pártjának oszlopos tagja tette a legapokaliptikusabb kijelentést: „az ország elindult lefele a lejtőn.” Az ilyen keserű kétségbeesés problémát jelent Franciaország jövőjének. A francia politika egyik legnagyobb kérdése, miután Macron elnöksége 2027-ben véget ér, hogy ki tölti majd be a politikai közép hatalmas űrét.
Azok, akik a liberális megmentőt keresik, csalódni fognak.
Macron középpárti koalíciója kockázatot vállal, ugyanis veszíthetnek a két fordulós szavazáson – június 30-án és július 7-én. Eközben az elnök szövetségesei keresik a távozási módot.
A francia elnökről szóló csípős megjegyzések, amelyeket korábban csak suttogtak, most nyíltan kifejezésre jutnak. Macron hűséges támogatója, Le Maire szerint a vezető egyedül hozta meg a parlament feloszlatásáról szóló döntést, és ez „szorongást és haragot teremtett országunkban, a francia emberek között, mindenhol.” Ez meglepő nyilatkozat Le Maire-től, aki csak néhány héttel ezelőtt úgy tűnt, Macron jelöltje lesz az Európai Unió gazdasági biztosa posztjára.
A parlamenti választás időzítése megbénította Macron szövetségeseit, de Macron nem finomkodik a szövetségesei politikai sorsával kapcsolatban.