Nyitóképen: kormányellenes tüntetők Örményországban (fotó: Anthony Pizzoferrato / Middle East Images / Middle East Images via AFP)
Kilép Örményország a Kollektív Biztonsági Megállapodás Szervezetéből. Az Oroszország által vezetett, a posztszovjet térség stabilitását őrizni kívánó szerveződés az örmények szerint nem segítette őket az azeriekkel folytatott harcokban, épp ellenkezőleg – írja az Euractiv.
Örményország történelmileg Oroszország szövetségese volt,
a szovjet idők után pedig újra Moszkvára vetette vigyázó szemeit muszlim szomszédjaival szemben. Most viszont változóban a helyzet. Azerbajdzsán sikerrel támadta meg az örmények állásait Karabahban, az örmények mostanra elveszítették régi történelmi régiójukat.
A történtek miatt nagy a feszültség a vereséget elfogadni nem kívánó örmény társadalomban. Nikol Pasinjan örmény miniszterelnök most bejelentette: hazája kilép a Kollektív Biztonsági Megállapodás Szervezetéből, amely nem lépett fel a két kaukázusi ország közötti konfliktusban, és ráhagyta az azeriekre az előrenyomulást.
Pasinjan szerint Örményország már nem számíthat Oroszországra a biztonsága kapcsán.
Sőt, szerinte a szervezet két – meg nem nevezett – tagállama még az azeriekkel is szervezkedett az örményekkel szemben.
Az örmény miniszterelnök az elmúlt időszakban a Nyugat felé fordult: most is arról beszélt, hogy az örményeknek meg kell vitatniuk az EU-hoz való csatlakozás lehetőségét.