Nagyon ment a hergelés Fico ellen a merénylet előtti időszakban
A magát oknyomozó portálnak tartó VSquare csapatában több ismerős névre is rábukkant a Tűzfalcsoport.
A támadás visszahozza a '90-es évek maffiakáoszát, az átlagember fél és gyűlöl; az ellenzék túl sokat uszított, így most jobban teszi, ha visszavesz – felvidéki szakértővel beszélgettünk.
Nyitókép forrása: VLADIMIR SIMICEK / AFP
***
Korábban lapunknak Pomichal Krisztián, az MCC dunaszerdahelyi központjának igazgatója, a Ma7 korábbi politikai rovatvezetője arról beszélt: az emberek a boltokban, a kávézókban, a villamoson erről beszélgetnek, „s ez határozza meg az előttünk álló időszakot is”.
Pomichal ugyanakkor a szlovák fővárosban hétvégén semmiféle jellel nem találkozott a Fico-merénylettel kapcsolatban, depresszív hangulatot sem érzékelt; Fico ügye helyett elsősorban az európai parlamenti választási kampány képeivel találkozott a pozsonyi belvárosban, s különösebb rendőri extra készültséget sem tapasztalt.
Ezt a kettősséget erősítette meg lapunknak Őry Péter, a Pro Civis Polgári Társulás elnöke, aki kifejtette –
a rendőrség az utasítások alapján fokozott védelem alá vette a tömegrendezvényeket,
beleértve az olyan veszélytelennek tűnőket is, mint a csallóközcsütörtöki tűzoltórendezvényt – egyszerűen félnek attól, hogy egy fanatikus elkövető akár célzottan, akár „csak úgy” támadást hajt végre egy ilyen eseményen. „Megerősítették a rendőrök járőrözését, és bár ezt mi magunk nem látjuk, a szolgálatok is erősebben megfigyelik az internetes tartalmakat” – sorolja. Előállítások, sőt, elítélések is történtek már.
Ami az átlagembert érinti, Őry szerint
„az első két-három napban teljes volt a döbbenet, hiszen Szlovákia történetében még nem volt olyan, hogy regnáló kormányfő ellen merényletet hajtsanak végre”.
Ugyanakkor emlékeztet, hogy a politikai gyilkosságok és egyéb akciók politikusok ellen már a kilencvenes években jelen voltak az országban. Jelesül:
– 1995-ben elrabolták az ország első köztársasági elnökének, Michal Kováčnak a fiát – a Vladimír Mečiar vezette kormány titkosszolgái; őt a titkosszolgák kirángatták az autójából, megverték, és Ausztriába vitték
– 1996-ban, miközben az elrablóknak egyébként később Mečiar kegyelmet adott, Róbert Remiás nyomozóval végeztek egy pokolgéppel, aki az emberrablási ügyben nyomozott.
– 1999-ben Ján Duckyt, Mečiar volt gazdasági miniszterét gyilkolták meg Pozsonyban, három fejlövéssel végezték ki
– erre következett rá Ján Kuciák oknyomozó újságíró meggyilkolása 2018-ban, aminek következtében tüntetések kezdődtek, és a Fico-kormány bukása.
Mint Őry Péter kifejti, már a merényletet követő napon megemelkedett a közbeszédben a gyűlölet szintje, a jelenlegi ellenzéki szavazók vitték ebben a prímet – a szlovák Joj televízió felmérése szerint a korábbi 16 százalékról 21,5 százalékra emelkedett a gyűlölködő hozzászólások aránya a közösségi médiában.
Ezt is ajánljuk a témában
A magát oknyomozó portálnak tartó VSquare csapatában több ismerős névre is rábukkant a Tűzfalcsoport.
Ugyanakkor a politikai pártok megpróbálták konszolidálni a helyzetet, a sajtóval karöltve, „hogy ne legyen ennyire kiélezett a közbeszéd” – fejtegeti Őry – ám mindezt nehéz kivitelezni egy heves kampányidőszakban.
Mindenesetre a történtek bizonytalanná tették az EP-választások kimenetelét.
Megugorhat a hagyományosan nagyon alacsony részvételi hajlandóság, és az ellenzék kénytelen lesz tartózkodni bármilyen keményebb hangvételű szövegtől, „hiszen bármit mondanak, a miniszterelnöki merénylet után már egészen máshogy hangzik majd”.
Mint Őry rámutat, e téren korábban egyáltalán nem fogták vissza magukat az ellenzéki médiumok:
„Fico a karikatúrákon volt már ördög, fasiszta, kommunista, Sztálin, Hitler, satöbbi”.
A pártok pedig „transzparensek behurcolásával a parlamentbe, injekciós tűk dobálásával, és még számos színházi elemmel dúsították a parlamenti és azon kívüli akcióikat”.
A korábbi uszítások most mind visszaütnek. „Az ellenzék csak akkor tud labdába rúgni a következő években, ha személycserék jönnek – mert a mostani politikusokra ráégett az uszítás, a merényletben való pszichikai bűnrészesség vádja” – mondja.
Eközben a fizikai erőszakig is sikerült eljutni, a leköszönt miniszterelnök, Igor Matovic a tavalyi kampány során konkrétan mellbe rúgta a most Ficót helyettesítő Robert Kaliňákot, ezzel legitimálva az erőszakot mint eszközt – sorolja Őry –,
mint egy vidéki bálban, amikor a rivális falu bikája átmegy egy kis bajt keverni.
Ezt is ajánljuk a témában
A bő két héttel az előrehozott parlamenti választások előtt történt konfliktust több politikai párt vezetése is élesen elítélte.
Mindeközben a politika általános színvonala is komoly mélyrepülésben van, és ebben bizony oroszlánrésze van a jelenlegi ellenzéknek.
„Amikor Magyarországon Schmitt Pálról kiderült, hogy plagizált, lemondott. Nálunk az előző kormányban az oktatási miniszterről és a parlament elnökéről is kiderült, de semmilyen következménye nem lett” – fejtegeti.
Mindenesetre a Fico elleni merénylet, véli Őry, az átlagembereket is megérintette,
a sokak által gyűlölt kormányfő most számíthat az együttérzésükre.
A társadalom nem látja még át, de valószínű, hogy a következő évekre teljesen átalakul a szlovákiai politika – teszi hozzá – a jelenlegi kormánypártoknak egyben nagy lehetőség is a szomorú esemény.
Mindez – ha Pellegrini nem kacsint ki a nagy konzervatív-baloldali tömbből – jó időre meghatározhatja a szlovákiai politikai dinamikákat.