Nyitókép:
*
A Flamand Érdek a belga – és flamand – politikai skála markáns jobboldali szereplője, Tom Van Grieken regnálása alatt stabilizálódni és fokozatosan erősödött, európai parlamenti képviselői az Identitás és Demokrácia frakciójában ülnek. „Flandria megtelt. Az integrációs problémák csak súlyosbodni fognak. Zárják le a határokat. Nem a mások iránti gyűlöletből, hanem a népünk iránti szeretetből. Jobb ma, mint holnap: biztonságos Flandriát az Európa Erődben!” – idézi az elnököt a Corvinák blog.
Egyes felmérések szerint a Flamand Érdek a legnépszerűbb párt Flandriában – s az EP-választásokkal egy időben voksolnak Belgiumban. Mit jelentene egy markáns jobboldali győzelem Európa szívében?
Mindenekelőtt a flamand emberek számára jelentene különbséget: belefáradtak a régi pártokba és a régi kormányzási stílusba, nyitott határokkal, woke politikával és azzal, hogy a szuverenitásunkat átruháztuk az EU-ra. Azt gondolom, európai szinten erős jelzés lenne, ha mi győznénk, de önmagunkban csak egy kis nemzet vagyunk.
Annak lenne igazán jelentős hatása, ha a Flamand Érdekhez hasonló értékrendű pártok Európa-szerte diadalmaskodnának június 9-én úgy a voksokban mint a mandátumokban.
A baloldal feltehetőleg nem örülne ennek – milyen eszközeik vannak a jobboldali áttörés megakadályozására, mire kell nagyon vigyázniuk a jobboldali pártoknak?
A legfőbb fegyverük egyértelmű: a rágalmazás és az összeugrasztás. Miközben a baloldali pártok minden körülmények között összetartanak, a jobboldali pártokat próbálják egymás ellen fordítani. Ők és cinkosaik a baloldali médiában a pártok közötti nézetkülönbségekre fordítják a reflektorfényt, abban a reményben, hogy egymás ellen fordulunk. Úgy gondolom, nem hagyhatjuk, hogy ez sikerüljön nekik. Persze lehet, hogy bizonyos témákban megoszlanak a véleményeink, de
ami a legfontosabb, abban egyetértünk: zárt határok, biztonság, család és szuverenitás.
Mit tanácsol a többi nacionalista jobboldali pártnak: hogyan tudnak szembeszállni a mainstream média elsöprő erejével?
Azt kérem tőlük, tegyék fel maguknak a kérdést: hisznek még a médiának? A válasz valószínűleg egy határozott „nem”. A következő lépés annak felismerése, hogy sokan ugyanígy gondolkodnak. A modern kor megadta nekünk azokat az eszközöket, amelyekkel közvetítők, a média nélkül elérhetjük szavazóinkat: ott vannak a közösségi média platformok, az e-mail... Ezek olyan lehetőségek, amelyeket továbbra is ki kell használnunk, mindaddig, amíg hagyják nekünk, és amíg a cenzúra nem megy túl messzire itt is.
Másrészt ne becsüljék alá az emberekkel való közvetlen érintkezést: menjenek ki közéjük, csengessenek be hozzájuk, keressék meg őket személyesen.
Így közvetlenül el lehet mondani a párt programját, hogy mit akarnak tenni az emberekért, és az emberek gondjait is közvetlenül meg lehet ismerni. Ha nem tudod, mi a mindennapi problémája az embereknek, nem lehetsz jó politikus.
Említette az egymás ellen fordítás szándékát a baloldal részéről. Ugyanakkor az aggodalom jogos lehet a téren, hogy bármilyen győzelmet is arasson a jobboldal június 9-én, erőik több frakcióra vannak töredezve: ott az ECR és az ID, és persze a Néppárt is, amit sokan csak látszatjobboldalinak tartanak.
Mindenekelőtt arra kell koncentrálnunk, hogy a június 9-i választásokon győzzünk. Június 10-én, amikor leülepedett a felvert por, láthatjuk, mi a helyzet, és haladhatunk tovább. Ha az eredmények olyan jók, hogy egy nagy jobboldali blokk megváltoztathatja az európai politika irányát, úgy gondolom, hogy tartozunk szavazóinknak azzal, hogy ez működjön. Tanulnunk kell a baloldaltól: ők alapelv-szinten támogatják egymást. Kár lenne, ha a jobboldali politikusoknak nem sikerülne ugyanez a hazájukban és Brüsszelben egyaránt.
Ha már Brüsszel: Mit gondol, hogyan érzi magát a liberális és szocialista elit, miután a brüsszeli NatCon-fiaskó után megkapták a szólásszabadság eltipróinak bélyegét? S mit gondolhattak a szavazóik?