Írország május végéig „biztosan elismeri” a palesztin államot
Az írek mellett Spanyolország és Szlovénia is ugyanezt tervezi.
Izrael visszahívta nagyköveteit mindhárom országból.
Nyitókép:ERIK FLAARIS JOHANSEN / NTB / AFP
Írország, Norvégia és Spanyolország bejelentette, hogy május 28-tól hivatalosan is elismeri a palesztin államot – olvasható a BBC-n.
Spanyolország és Írország közölte, hogy a döntés nem Izrael ellen, és nem is a Hamász mellett, hanem a béke támogatására született. Izrael dühösen reagált, és arra figyelmeztetett, hogy a lépés további instabilitást jelentene a régióban, majd visszahívta nagyköveteit mindhárom országból.
A másik két országgal összehangolt lépéssel Norvégia tette meg elsőként a bejelentést szerdán. Jonas Gahr Støre miniszterelnök beszédében azt mondta, hogy a lépéssel „a mérsékelt erőket támogatják, amelyek egy elhúzódó és kegyetlen konfliktusban visszavonuló fronton vannak.”
„Ez egy befektetés az egyetlen olyan megoldásba, amely tartós békét hozhat a Közel-Keleten” – tette hozzá, utalva az úgynevezett „kétállami megoldásra”, amely szerint egy izraeli és egy palesztin állam békésen létezne egymás mellett.
Nem sokkal később Írország és Spanyolország is követte a példát.
„Ma világosan kijelentjük, hogy egyértelműen támogatjuk a palesztin és az izraeli nép biztonsághoz, méltósághoz és önrendelkezéshez való egyenlő jogát” – mondta Micheál Martin ír külügyminiszter.
Írország miniszterelnöke, Simon Harris később hangsúlyozta, hogy „a Hamász nem a palesztin nép. A mai döntés Palesztina elismeréséről azért született, hogy segítsük a békés jövő megteremtését.”
Harris elnök megjegyzéseit Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök is megismételte, aki szerint a lépés „nem Izrael ellen irányul, és nem is a zsidók ellen.” „A döntés nem a Hamász mellett szól. Az állam elismerése senki ellen nem irányul, a béke és az együttélés mellett szól.”
Izrael dühösen reagált a bejelentésekre. Izrael Katz külügyminiszter közölte, hogy elrendeli az izraeli nagykövetek azonnali hazatérését mindhárom országból egy sürgős konzultációra.
„Izrael nem fogja ezt csendben végigcsinálni – más súlyos következményei is lesznek” – tette hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
Az írek mellett Spanyolország és Szlovénia is ugyanezt tervezi.