Vége a nagy-romániai álomnak: mégse egyesülnének Moldovával
A legújabb felmérés szerint a románok pusztán 31 százaléka voksolna igennel, ha a holnap népszavazást rendeznének Románia és Moldova egyesüléséről.
Az EU-csatlakozási folyamat küszöbén a kis kelet-európai ország
HALIL SAGIRKAYA / ANADOLU / Anadolu via AFP
***
Nem csak elnökválasztás, EU-tagságról szóló népszavazás is lesz Moldovában októberben – erről döntött a moldáv parlament csütörtökön az Euractiv cikke szerint.
Ez lehet Maia Sandu elnökasszony karrierjének csúcspontja – aki ha megnyeri a választást és egyben nyugati orientációjára is megerősítést nyer, végleg elfordíthatja az ország szekerét a korábbi orosz orientációtól.
Sandu szerint ugyanis hazája szuverenitásának két nagy ellensége van, Oroszország és a korrupció.
Romániát nem említette, holott az egyesítési álmaival éppen nyugati szomszédja szeretné elsősorban megszüntetni az önálló Moldovát – azt pedig láthatnák Erdély példáján, milyen jó, ha valakit elcsatolnak, aztán Bukarestből kormányoznak – tegyük hozzá, a moldávok jelentős része sem szeretné ezt egyelőre.
Ezt is ajánljuk a témában
A legújabb felmérés szerint a románok pusztán 31 százaléka voksolna igennel, ha a holnap népszavazást rendeznének Románia és Moldova egyesüléséről.
Mondjuk Moldova egyébként tényleg szenved az orosz-ukrán háborútól, gyakran kap a nyakába rakéta- és drónmaradványokat, s hát ott van a szakadár Transznyisztria kérdése is.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Ukrajnát ért orosz rakétatámadás miatt a moldáv belügyminisztérium fokozott készültséget helyezett kilátásba.
A népszavazást egyébként nem elsöprő többséggel szavazta meg a parlament, az október 20-i dátumot összesen 56 képviselő támogatta a 101 fős testületben, értelemszerűen a Sanduhoz köthető Tett és Szolidaritás Pártja (PAS) elsősorban, amely többségben van. Majd gyorsan jóváhagyták ugyanazt a dátumot az elnökválasztáson, amelyen Sandu újraválasztására készül.
A demokratikus elkötelezettség akkora, hogy nemrég egy pártot is betiltottak, mert nem nyugati orientációjú volt.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ukrajnai orosz agresszió újabb következménye: a három évtizede két érdekszféra között billegő, Európa legszegényebb országának számító Moldova vezetése Nyugat felé köteleződik el.
Az oroszbarát ellenzék annyira nem örült a fejleménynek, 24 képviselőjük részt sem vett a voksoláson, és volt, aki a szónoki emelvényt próbálta elzárni. Ellenzik ugyanis Sandu gyors európai integrációs törekvését, és azt mondják, hogy az elnök azért írta ki a népszavazást, hogy növelje esélyeit az elnökválasztáson. Szerintük az Oroszországgal való kapcsolaton kellene javítani, és legalább azt meg kellene várni, amíg megkezdődnek a csatlakozási tárgyalások, nem biankóra rábólintani a csatlakozásra.
Mindenesetre a moldávok uniós csatlakozását hazánk is támogatja, méghozzá jó indokkal.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar kormányfő a moldovai miniszterelnökkel közös sajtónyilatkozatában úgy értékelt: „bántóan hosszú idő” az a nyolc év, amennyivel ezelőtt Moldova aláírta a társulási megállapodást az Európai Unióval.