A francia atombombákkal védené Európát Macron
Nagyívű elképzelés a francia elnöktől.
Macronék szerint egyre népszerűbb ötletük, vagyis a NATO-csapatok ukrajnai bevetésének támogatása.
Nyitókép: PETRAS MALUKAS/AFP
Egyre népszerűbb Nyugat-Európában az a francia elképzelés, amely NATO-csapatokat kellene bevetni Ukrajna területén – közölte Emmanuel Macron elnök pártjának szóvivője.
Benjamin Haddad, a Macron-féle Renaissance nevű párt parlamenti képviselője, aki a francia külpolitikai vitákban az egyik leghangosabb szószóló, a múlt héten Észtországban megrendezett Lennart Meri konferencia alkalmával azt nyilatkozta,
hogy a NATO-nak és az Európai Uniónak fordítania kéne a több mint két éve tartó háború állásán, mindezt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel szemben.
Ezt is ajánljuk a témában
Nagyívű elképzelés a francia elnöktől.
Macron arra törekszik, hogy kibillentse Moszkvát az egyensúlyából.
Legújabb javaslatai között szerepel nem harcoló NATO-erők telepítése Ukrajnába.
Bár az Egyesült Államok azonnal elutasította az ötletet,
Európában támogatókat szerzett, különösen az orosz határok mentén fekvő országokban.
Ezt is ajánljuk a témában
Kaja Kallas amiatt aggódik, hogy nem egységes a katonai szövetség.
Haddad szerint világosan látszik, hogy egyre nagyobb lendületet kap a NATO kötelezettségvállalásának ötlete –
beleértve csapatok Ukrajnába telepítését is.
„Érdekes volt látni, hogy az első napokban mindenki azt mondta, hogy ez csak Franciaország elszigetelt álláspontja”. Azonban vezető európai személyiségek támogatásukról biztosították azóta a javaslatot – vagy legalábbis a róla szóló nyílt vitát – nyilatkozta.
Köztük van Petr Pavel cseh elnök, Kaja Kallas észt miniszterelnök, Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter és Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter.
„Ez azért fontos, mert ezek az országok az tűzvonalban vannak. És ezek olyan országok, amelyek már régóta bizalmatlanok Párizzsal és Berlinnel szemben”– tette hozzá Haddad, aki úgy véli, a nyugati fővárosoknak kreatívnak kell lenniük abban, hogyan tudnák Kijevet még jobban segíteni, esetleg azzal, hogy katonákat küldenek oda.
Ezt is ajánljuk a témában
„Számomra ez még mindig egy élettelen történetnek hangzik” – mondta az ukrán elnök.
„Jelenleg sok ukrán katona állomásozik a fehérorosz határon, hogy megakadályozzák az északról érkező esetleges inváziót” – folytatta.
Nyugati erőket lehetne ide telepíteni, hogy ezek kiváltsák az ukrán katonákat, akik így mehetnének a frontra.
Természetesen mindezt összehangoltan kell tenni. Egyetlen ország sem képes erre egyedül.”
Oroszország következetesen óva inti Európát, hogy további segítséget nyújtson Ukrajnának, miközben háborúját az Egyesült Államok vezette „kollektív Nyugattal” való közvetlen konfrontációnak állítja be.
Ebben a hónapban Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője egy ukrán követelésre reagálva, amelyben a NATO-t csapatok betelepítésére szólították fel, azt mondta: „Többször elmondtuk, hogy a NATO-országok hadseregének közvetlen beavatkozása a konfliktusba óriási veszélyeket rejt magában, ezért nagyon éberen figyelünk.”
Ezt is ajánljuk a témában
A szervezők szerint nem szabad összemosni a múltat a jelennel.
Az orosz erők most az egész fronton nyomulnak előre és kulcsfontosságú helyeken szorítják vissza az ukrán csapatokat, sőt új frontokat nyitnak az északkeleti Harkiv és Szumi térségében. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ismét sürgette a nyugati szövetségeseket, hogy tegyenek többet Kijev támogatásáért. Haddad szerint is aggasztóak a legújabb fejlemények.