Az uniós lap elérte a kritikus államok tisztségviselőit. Amerikai diplomaták elmondták, nem örülnek az oroszok meghívásának, de talán az alkalom emlékezteti majd az oroszokat, hogy egykor valóban nácikkal harcoltak, nem pedig képzeletbeli nácikkal, mint most Ukrajnában.
Egy brit kormánytisztviselő a lapnak azt mondta, hogy a D-napos meghívó, valamint Hszi Csin-ping kínai elnök minapi párizsi útja „zavaró” jelenségek,
Macron elnök békeközvetítő törekvése pedig egy teljesen félreértelmezett szerep.
Egy másik, meg nem nevezett európai állam diplomatája szerint Párizs nem egyeztetett az oroszok meghívásáról a többi nemzettel, így az ő állami méltóságaikat zavarba hozzák azzal, hogy a szintén majd jelenlévő orosz képviselőkhöz miként viszonyuljanak.
A megemlékezések szervezője, a Mission Libération közleményében azt írta:
„A Kremllel ellentétben Franciaország nem hajtja végre a történelem politikai revizionizmusát.
Történelmi okokból Franciaország mindig meghívta azon országokat, amelyek csapatai Normandiában szálltak partra. Az Orosz Föderációt is hosszú évek óta meghívjuk.”
A Politico emlékeztet: Vlagyimir Putyin részt vett mind a 60., mind a 70. D-napi évfordulón, az utóbbira 2014-ben már úgy hívták meg, hogy néhány hónappal előtte az oroszok annektálták az ukrajnai Krímet.