A New York Times aggódik a liberális demokráciáért, Orbánnal is példálózik
Serge Schmemann ugyanakkor azt állítja, az érintett országokban leginkább a hatalmon lévőkkel szembeni elutasításról van szó, és nem a szélsőjobb térfoglalásáról.
Nagyívű elképzelés a francia elnöktől.
Fotó: Christophe Petit Tesson
Emmanuel Macron francia elnök a Sorbonne Egyetemen elmondott minapi beszédében kifejtette: nem szabad megengedni, hogy Oroszország megnyerje az ukrajnai háborút. Ennek kapcsán arról is beszélt, hogy Európának szüksége van az orosz atomfenyegetés elleni saját nukleáris védelemre. Ebben pedig központi szerepe lehet Franciaországnak.
Az EU-ban, az európai kontinensen jelenleg Franciaországnak vannak egyedül atombombái,
ezen kívül pedig az EU-ból kilépett Nagy-Britanniának vannak még nukleáris fegyverei.
Macron egy későbbi interjúban is arról beszélt, hogy a közelgő európai politikai közösségi tárgyalásokon, amit Nagy-Britanniában tartanak majd, meg szeretné vitatni a francia atomfegyverek európai biztonságpolitikához való felhasználását. Azt reméli, hogy a következő hónapokban lezárulhat egy vita erről.
Mint a Politico írja, Franciaországnak több atomfegyvere van, mint a briteknek. Főleg a Triomphant osztályú tengeralattjárókon tartják őket. A franciák egyébként soha nem vállalták eddig azt dokumentumban, hogy önmagukon kívül a NATO-szövetségeseket is megvédenék atomfegyvereikkel, ha őket ilyen támadás érné.
Ugyanakkor a francia és brit atombomba-arzenál nem mérhető az oroszhoz – csak az amerikaiaknak van velük összemérhető arzenáljuk.
Hirosima és Nagaszaki óta viszont még senki nem vetett be háborús konfliktusban atomfegyvert.
Eddig.