Ne fenyegessen Kína – üzente Tajvan új elnöke
Beiktatták a sziget új vezetőjét.
Körbevette a kínai hadsereg Tajvant, és bejelentés nélkül hadgyakorlatozik; a szakértő szerint ez erős üzenet, és beszélt a kínai katonák partraszállásának lehetőségéről is.
Nyitóképünkön tajvaniak nézik, ahogy egy hazai Mirage 2000-es vadászgép landol egy légibázison a hadgyakorlat napján. Forrás: Yasuyoshi CHIBA / AFP
***
Kína katonai gyakorlatokat kezdett Tajvan körül mindössze három nappal azután, hogy William Lai letette az esküt a sziget új elnökeként. A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) szóvivője a gyakorlatokat „erős büntetésnek” nevezte a „szeparatista cselekményekért”. Mindezt megfejelte Peking azzal, hogy
„szeparatista bajkeverőnek” nevezte Lai elnököt, mert az korábban Tajvan függetlensége mellett tett hitet.
Ezt is ajánljuk a témában
Beiktatták a sziget új vezetőjét.
A hadgyakorlatok során a kínaiak körbevették Tajvan szigetét, a hadiflotta és a légierő is részt vesz a gyakorlatokban, amelyek lényegében a sziget elleni csapásmérést szimulálják.
A tajvani védelmi minisztérium elítélte Peking lépéseit, és kijelentette, hogy válaszul ő is harckészültségbe helyezi erőit.
A hadgyakorlattal párhuzamosan, mint arról a BBC frissülő cikke is beszámol, zajlik a szájkarate (szájkungfu).
A tajvani védelmi minisztérium szerint a csütörtöki gyakorlatok „megmutatják Peking agresszív militarizmusát”, hiszen „az elmúlt években a kínai repülőgépek és hajók általi folyamatos zaklatás jelentősen károsította a globális békét és stabilitást”.
A tajvani elnöki hivatal közölte, Kína „egyoldalú katonai provokációkkal fenyegeti Tajvan demokráciáját és szabadságát”, de a tajvani hadsereg továbbra is megvédi a demokráciát.
A tajvani külügy felszólította Pekinget, hogy „legyen racionális”, és „fejezze be a béke aláásását”, mert Tajvan „megőrzi demokratikus eszméit, és ezen nem változtat a szomszéd országok nyomására”.
A kínai állami média eközben olyanokat sugároz, miszerint Lai „minden bizonnyal a történelem szégyenoszlopához lesz szegezve”, és ő jelent veszélyt igazán Tajvan függetlenségére egy konfliktus kirobbantásával.
A kínai Global Times Lait „tudatlan és meggondolatlan” vezetőnek titulálta, beiktatási beszéde „provokációval és hazugsággal” volt tele.
A tajvani védelmi minisztérium pedig közölte: ha a kínaiak arra készülnek, hogy megszállják Tajvant, és ez a főpróba, akkor örülnek, hogy ez alapján könnyebben fel tudnak majd készülni rá.
2022 augusztusában, az Egyesült Államok akkori házelnöke, Nancy Pelosi jó ötletnek gondolta Tajvanra látogatni, amit Peking úgy minősített, hogy „játék a tűzzel”, és természetesen szándékos provokációnak nevezte. Ezután Kína végrehajtotta első „körbekerítési” műveletét, amely Tajvan fő szigetének blokádját szimulálta hajókkal, repülőgépekkel és rakétákkal.
A Tajvani-szoros középvonalát is ekkor kezdték átlépkedni, s ezt a gyakorlatot azóta is előszeretettel művelik.
Ezt is ajánljuk a témában
Véget ért az egynapos Pelosi-vizit Tajvanon, a hatása azonban hosszabban tart majd. Provokáció vagy figyelmeztetés volt? Ki sérti meg kinek a szuverenitását?
A mostani történet annyiban más, hogy
„Ezeket a gyakorlatokat erőfitogtatásként kell értelmezni, nem úgy, hogy most ténylegesen támadás következik” –
fogalmaz lapunk megkeresésére Somkuti Bálint, az MCC Geopolitikai Műhelyének kutatója. Kiemeli: nyolc éve megszűnt a közvetlen kommunikáció a két Kína között, maradt az erőfitogtatás, vagyis
„az a gesztusnyelv, amit nyugaton is értenek”.
Peking nem ismeri el Tajpej szuverenitását, ettől függetlenül a Tajvan környéki vizeken tudja, hogy ilyen hadgyakorlatokat „nem illik csinálni”.
Kína azokkal az erőkkel, amelyekkel a hadgyakorlatot végzi, természetesen nem tudná elfoglalni Tajvant – egy 23 milliós, hegyekkel, tengerrel, edzett lakossággal és erős hadsereggel bíró szigetország egyébként is nagyon kemény falat lenne. Szárazföldi támadással ezért nem is érdemes számolni, noha „visszatérő toposz a nyugati médiában, hogy ez jön – hiszen a második világháború amerikai története is a partra szállások története, akár a D-napot, akár a csendes-óceáni partra szállásokat nézzük” – véli a szakértő.
A kérdés Somkuti szerint az, rá tudja-e kényszeríteni Peking Tajpejre az akaratát, amire a válasz „egyértelműen igen”. A blokád, a médiaháború mind ezt a célt szolgálja.
Kínának a fő célja tehát, hogy olyan üzenetet küldjön, ami mutatja az elszántságukat és harckészségüket. Ettől függetlenül Somkuti úgy véli, Peking készül valamilyen szintű konfliktusra, de „ez nem a partra szállás képében történik majd.”
S ha már provokáció: az amerikaiak sem feltétlenül ártatlanok ebben.
Ezt is ajánljuk a témában
Mutatjuk a részleteket!