Szíria új vezére hazahívta a szír menekülteket
Abu Mohamed al-Golani felszólította a menekülteket, hogy térjenek haza „egy új Szíria” felépítésére.
Százával zajlanak a letartóztatások, egy elnökjelöltet is elkaptak.
Nyitókép: Frederic J. Brown / AFP
Nem csitul a palesztin- és Izrael-párti tüntetések hulláma az Egyesült Államokban – számol be a BBC.
A Kaliforniai Egyetem Los Angeles-i campusán (UCLA) most odáig fajult a helyzet, hogy a tüntetők harcba is szálltak egymással:
„fizikai dulakodás tört ki” a UCLA egy tisztviselője szerint,
miután sikerült áttörni a két oldalt elválasztó korlátot.
John Kirby, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője az ABC-nek nyilatkozva jelezte: az USA kormánya tiszteletben tartja az izraeli-gázai háború kapcsán demonstrálók jogait, de elítéli az antiszemitizmus megnyilvánulásait, valamint „mindazt a gyűlöletbeszédet és erőszakkal fenyegetést, ami zajlik”.
A UCLA-n az elmúlt napokban egyre nagyobbra nőtt a palesztinpárti tüntetők sátortábora, de megjelentek növekvő számban Izrael-párti ellentüntetők is az Izraeli-Amerikai Tanács (IAC) szervezésében. Közöttük egészen vasárnapig sikerült fenntartani a békét, de aznap a dulakodókat már az egyetemi rendőrségnek kellett egymástól szétválasztania.
Az elmúlt két hétben megszaporodtak és az egyetemi hatóságok számára kezelhetetlennek bizonyultak a tüntetések.
A New York-i Columbia Egyetemre a városi rendőrséget kellett kihívni, amely több mint száz tüntetőt tartóztatott le egy sátortábor felszámolásakor, s azóta országszerte még több százan jártak így azok közül, akik egyetemi campusokon sátrakat húztak fel. A hullám Kanadát is elérte: a montréali McGill Egyetemen mára egy körülbel húsz sátorból álló palesztinpárti tábor állt fel a BBC értesülései szerint.
A letartóztatottak között volt a Missouri állambeli St. Louisban, a Washington Egyetemen Jill Stein többszörös zöldpárti elnökjelölt is.
Más egyetemek, köztük legutóbb a Kaliforniai Állami Műszaki Egyetem (Cal Poly) távoktatásra álltak át a tüntetések okozta zavar miatt.
A tüntetők mindenütt azt követelik, hogy a konfliktust zárják le tűzszünettel, és hogy hatalmas vagyonnal bíró egyetemeik számolják fel pénzügyi kapcsolataikat Izraellel, azaz szálljanak ki ottani befektetéseikből. A campusokon eközben Hamász-párti rigmusok is sűrűn hallhatók.