Nyitókép: LIONEL BONAVENTURE / AFP
Az Európai Unió 2022-ben vezette be a digitális piacokról szóló jogszabályt, (DMA) és alig két évvel később már vizsgálatot is indítottak a Meta, az Apple és az Alphabet ellen, a törvény lehetséges megsértése miatt– írja a BBC News.
Ha bebizonyosodik, hogy megszegték a szabályokat, a cégek hatalmas, akár éves forgalmuk 10%-át kitevő bírságot is kaphatnak.
Mindössze hat vállalatra vonatkoznak a DMA szerinti kötelezettségek, de ezek egyben a világ legnagyobb technológiai cégei is: Alphabet (Google anyacége), Apple, Meta, Amazon, Microsoft és ByteDance.
A cégek egyike sem európai székhelyű: öt közülük az Egyesült Államokban van, míg a ByteDance székhelye Pekingben található.
Az EU néhány hete 1,8 milliárd eurós bírságot szabott ki az Apple-re a zenei streaminggel kapcsolatos versenytörvények megsértése miatt.
„Mindvégig rugalmasságot és érzékenységet tanúsítottunk az Európai Bizottság és a fejlesztők felé, meghallgattuk és beépítettük a visszajelzéseiket” – nyilatkozta az Apple.
Mit vizsgálnak pontosan?
Az EU közleményében azt írta, hogy a következő lehetséges jogsértéseket fogja vizsgálni: az Apple és az Alphabet engedi-e, hogy az alkalmazások szabadon kommunikáljanak a felhasználókkal és szerződést kössenek velük? Az Apple ad-e elég választási lehetőséget a felhasználóknak? A Meta tisztességtelenül kéri-e az embereket, hogy fizessenek azért, hogy az adataikat ne használják fel hirdetésekhez? A Google előnyben részesíti-e a cég saját termékeit és szolgáltatásait a keresési eredményekben?
Margrethe Vestager, az EU trösztellenes vezetője elmondta:
a vizsgálat körülbelül 12 hónapig fog tartani.
A szakértők kemény jogi csatákat jósolnak, a végső döntést pedig nem a Bizottság, hanem az Európai Bíróság fogja meghozni.