Mi következik Oroszországban a terror után? – rendkívüli Mandiner Stratéga
Robert C. Castel és Bendarzsevszkij Anton mellett Nógrádi György, Somkuti Bálint és Horváth József elemzi a helyzetet.
Félő, hogy tovább fog nőni a halálos áldozatok száma.
Nyitókép: az áldozatokra emlékeznek ez moszkvai épületen (Fotó: AFP)
Egyre több információ lát napvilágot a péntek este az orosz főváros közelében elkövetett terrortámadásról.
A hivatalos hírek szerint jelenleg 133 halálos áldozatot tartanak számon, a BBC összefoglalója alapján három gyermek is életét vesztette, a legidősebb áldozat pedig a hetvenes éveiben járt. A legtöbben a lőtt sebekbe haltak bele, néhányan azonban füstmérgezés következtében hunytak el.
A szám azonban még korántsem tekinthető véglegesnek, többen ugyanis kritikus állapotban vannak.
Moszkva külvárosában, Krasznogorszkban, az ott épült több mint hatezer férőhelyes Crocus City Hall koncertközpontban pénteken a Piknik együttes adott volna koncertet, amikor este 8 óra előtt váratlanul fegyveresek rontottak be az épületbe és automata fegyvereikkel lövöldözni kezdtek.
A napvilágott látott különböző videofelvételeken legalább négy ember látszott, akik mindenre és mindenkire tüzeltek, körülbelül húsz percen keresztül. A támadók gránátokat és gyújtóbombákat is használtak, ennek következtében a nézőtér, majd az egész épület kigyulladt. A tüzet csak másnap délelőttre sikerült teljesen eloltani.
Az elkövetőknek sikerült elmenekülniük, de pár órával később már azt közölték, hogy az ukrán határhoz közeli brjanszki régióban elfogták őket.
Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) azt jelentette, hogy
összesen 11 embert tartóztattak le, köztük négy „közvetlenül érintettet".
Pénteken az Iszlám Állam rövid közleményben jelentette be, hogy ők állnak a támadás mögött.
Később nyilvánosságra hozták a négy feltételezett elkövető nevét és életkorát. Mindannyian tádzsik állampolgárok. Hogy mi közük van tádzsikoknak az Iszlám Államhoz és mi közük lehet a támadáshoz, arról itt írtunk bővebben. Az egyikük elkövetőről megjelent egy videó, amelyen a férfi azt mondta, hogy Törökországból érkezett Moszkvába, és
félmillió rubelt kapott a bűncselekményért.
Azt mondták, hogy menjek és öljem meg az embereket, nem számít, milyenek
– mondta a férfi.
Szombat délután televíziós beszédet tartott Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki a támadás kapcsán úgy fogalmazott: „Terroristáknak, gyilkosoknak, alantas embereknek, akiknek nincs nemzetiségük, nem lehet irigylésre méltó sorsuk, rájuk a megtorlás és a feledés vár. Nekik nincs jövőjük.”
Hozzátette: azonosítanak és megbüntetnek mindenkit, aki a terroristák mögött áll, aki előkészítette ezt az atrocitást. Az orosz elnök gyásznappá nyilvánította március 24-ét.
A támadás kapcsán azonnal felmerült az ukrán szál, miután a támadókat a front felé menekülve fogták el, de egyelőre semmi nem támasztja alá az ukrán hátteret. A Mandiner Stratéga különkiadásában Bendarzsevszkij Anton erről azt mondta, hogy a háború miatt egyátalán nem meglepő, hogy azonnal felmerült ez a teória, ugyanakkor az orosz hírszerzés nemrég lekapcsolt egy iszlamista terrorista sejtet. Szerinte az Iszlám Állam felelőssége nem lenne meglepő.
Ezt is ajánljuk a témában
Robert C. Castel és Bendarzsevszkij Anton mellett Nógrádi György, Somkuti Bálint és Horváth József elemzi a helyzetet.
Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő ugyanakkor a műsorban furcsának nevezte, hogy
egy ekkora rendezvényen nem volt biztonsági személyzet.
Nógrádi azt is leszögezte: egyértelmű, hogy az oroszok rövid úton bosszút fognak állni, ha kell, Ukrajnán, ha kell, az Iszlám Államon.
Ukrajna ugyanakkor határozottan tagadta, hogy köze lenne a támadáshoz, ezt azóta többször is megismételték.
A vérengzést mindenki elítélte, ugyanakkor az amerikaiak emlékeztettek, hogy hetekkel ezelőtt figyelmeztettek egy lehetséges terrortámadásra, de az oroszok ezt figyelmen kívül hagyták. Az orosz hatóságok ezt nem kommentálták, de egyes tisztviselők arra panaszkodtak, hogy az amerikai hírszerzés figyelmeztetése nem tartalmazott konkrét részleteket.
A CNN idézte a Kremlt, amely szerint Putyin szombaton külön telefonbeszélgetést folytatott török és szíriai kollégájával, Recep Tayyip Erdogannal és Bassár el-Aszaddal, és szorosabb együttműködést ígért a terrorizmus elleni küzdelemben.