Mégsem tartóztatja le Auschwitzban Netanjahut Donald Tusk
A lengyelek biztosítanák a szabad belépést és távozást az izraeli miniszterelnöknek.
Hatásos borítóval jelentkezett az Economist brit lap március 23-i száma: a brit gazdasági hetilap címlapján a sivatagi szél szaggatja Izrael zászlaját. A cím: „Izrael egyedül van”. De mire gondolt a címadással és a képválasztással a lap? Részletes szemlénk következik!
Fotó: Pixabay
Még mindig van egy keskeny út, amely kivezet a gázai pokolból – kezdi a neves brit gazdasági lap cikkét. Egy átmeneti tűzszünet és a túszok szabadon bocsátása Izraelben kormányváltást idézhet elő; a Hamász harcosainak dél-gázai maradékát meg lehet fékezni vagy el lehet tüntetni; és a romok alól megkezdődhetnek a tárgyalások a kétállami megoldásról, Amerika és Öböl menti szövetségesei támogatásával.
Ugyanilyen valószínű azonban, hogy a tűzszüneti tárgyalások kudarcot vallanak.
Ezáltal
Izrael 75 éves fennállásának legrosszabb pályájára kerülhet, amely végtelen megszállással, kemény jobboldali politikával és elszigeteltséggel jár.
Ma sok izraeli tagadja ezt, de a politikai számvetés előbb-utóbb el fog jönni. Ez nem csak a palesztinok sorsát fogja meghatározni, hanem azt is, hogy Izrael a következő 75 évben boldogul-e – figyelmeztet a lap.
A lap ezt nem azért írja, mert támadni akarja Izraelt. „Ha Ön Izrael barátja, ez egy nagyon kellemetlen pillanat” – szól a cikk. A zsidó állam októberben jogos önvédelmi háborút indított a Hamász ellen, amelynek terroristái olyan atrocitásokat követtek el, amelyek veszélyeztetik Izraelnek mint a zsidók biztonságos országnak az eszméjét.
Ma Izrael megsemmisítette a Hamász erőinek talán a felét. De fontos szempontból a küldetése kudarcot vallott.
A cikk a továbbiakban kifejti fenti érvelésének hátterét. Mint jelzik: először is a Gázai övezetben Izrael vonakodott beengedni és elosztani a segélyeket, s ez egy olyan humanitárius katasztrófához vezetett, mely amúgy elkerülhető lett volna. A háború civil áldozatainak száma meghaladja a 20 ezret, és a szám egyre nő – figyelmeztet a lap (kissé talán naivan fogadva el a gázai egészségügyi minisztérium számait).
Benjamin Netanjahu keményvonalas jobboldali kormánya elutasította azokat a terveket, amelyek szerint a háború utáni Gázát a Palesztin Hatóság (PA) vagy egy nemzetközi erő irányítaná. A legvalószínűbb eredmény a katonai visszafoglalás és megszállás lesz. Ha ehhez hozzáadjuk Ciszjordániát, akkor Izraelnek tartósan 4-5 millió palesztint kell majd megszállva tartania (tegyük hozzá: úgy, hogy a zsidó lakosság száma 7 millió 200 ezer fő).
De az Economist szerint
Izrael a hazai fronton is „kudarcot vallott”.
A problémák mélyebbre nyúlnak, mint Netanjahu „szörnyű vezetése”. A növekvő létszámú telepes mozgalom és az ultraortodox lakosság jobbra billentette a politikát és polarizálta a társadalmat. Október 7-e előtt ez a bírósági függetlenségért folytatott küzdelemben volt látható. A háború megnövelte a tétet, és bár a koalíció keményen jobboldali pártjai ki vannak zárva a háborús kabinetből, a provokatív retorikával, a telepesek erőszakos tetteinek szításával, illetve a segélyek és a háború utáni tervezés szabotálására tett kísérletekkel veszélyeztették Izrael nemzeti érdekeit. „Izrael biztonsági elitje ügyes és pragmatikus, de már nem teljesen ura a helyzetnek.”
Izrael végső kudarca a lap szerint az “ügyetlen diplomácia”.
A háború miatti düh elkerülhetetlen volt, különösen a „globális Délhez” tartozó országokban, de Izrael rossz munkát végzett ennek ellensúlyozásában. Az ellene folytatott „jogi hadviselés”, beleértve a Dél-Afrika által erőltetett hamis népirtási vádakat is, csak tovább rontja a hírnevét. A fiatal amerikaiak kevésbé szimpatizálnak már Izraellel, mint a szüleik. Joe Biden amerikai elnök megpróbálta kontrollálni Netanjahu kormányát azzal, hogy kiállt mellette, de nem járt sikerrel. Március 14-én a demokrata Chuck Schumer, aki amúgy Izrael legnagyobb szövetségese az amerikai Szenátusban, elítélte a Hamász atrocitásait, de azt mondta, hogy Izrael vezetője is „elveszett”.
„Ez egy olyan sivár kép, amelyet Jeruzsálemben vagy Tel-Avivban nem mindig ismernek el.” Netanjahu Rafah, vagyis a Hamász utolsó erődítményének lerohanásáról beszél, míg a keményvonalas jobboldal Gáza újbóli zsidó betelepítéséről fantáziál.
Ám sok mérsékelt izraeli is becsapja magát.
Azt hiszik, hogy az Izraelt fenyegető veszélyek igazolják a kegyetlenséget, és hogy a háború segített helyreállítani a zsidó állam elrettentő erejét. Azt hiszik, ami Gázában történik, azt mutatja, hogy „ha izraelieket gyilkolsz, a pusztulás vár rád”.
Sokan nem látnak partnert a békéhez. A PA korrupt, és a felmérések szerint a palesztinok 93%-a tagadja, hogy a Hamász atrocitásai egyáltalán megtörténtek volna. A megszállás a legkevésbé rossz megoldás – állapítják meg.
Ugyan az izraeliek szívesebben lennének népszerűek külföldön, de a sok vád és az antiszemitizmus kis ár a biztonságért. Ami Amerikát illeti, már korábban is dühös volt néha, de a kapcsolat ettől nem fog megszakadni. Ha Donald Trump visszatér, ismét szabad utat adhat Izraelnek – foglalja össze az átlagos izraeli vélekedését a lap.
„Ez az önámító történet egy katasztrófa receptje” – figyelmeztet a brit lap.
Az Economist szerint Izrael hírnevének romlása megnehezítheti a gázai harcokat. A hosszú távú fenyegetést Irán és megbízottjai, köztük a Hezbollah jelentik. Ezeknek elrettentése egy katonai partnerséget igényel Amerikával, amelyhez kétpárti (demokrata és republikánus) támogatásra van szükség, és ideális esetben az Öböl-menti arabok támogatására is. A gazdaság a technológiai exporttól és a globális piacokhoz hozzáférő szakértőktől függ. Az állandó megszállás pedig ahelyett, hogy biztonságossá tenné az izraelieket, inkább megmérgezi a politikát azáltal, hogy felbátorítja a radikális jobboldalt és gerjeszti a palesztin radikalizmust.
Az izraelieknek a brit lap szerint igazuk van abban, hogy ma nincs partnerük a békében, de ők vannak a legjobb helyzetben ahhoz, hogy megtörjék a körforgást. Ám Izrael pályája felerősíti etnonacionalista politikáját, és jogi fenyegetést jelent a gazdaságra nézve. Ahogy a Nyugattól való elidegenedés elmélyül, úgy gyengülhet az elrettentésre való képessége. Az izraeli cégek feketelistára kerülhetnek. A cégek főnökei külföldre költöztethetik a csúcstechnológiai vállalkozásokat, vagy ha tartalékosok voltak a seregben, akkor ott letartóztathatják őket.
Amerikának segítenie kell Izraelnek, hogy elkerülje ezt a sorsot, és ha ez nem sikerül, maga is súlyos diplomáciai árat fog fizetni
– jelzi az Economist.
A legjobb egy ideiglenes tűzszünet lenne, amely megnyitná az utat a kétállami tárgyalások előtt. Enélkül az amerikai politikát át kell állítani – vélekednek. Biden elnök megelőlegezett bizalma kudarcot vallott, de Izrael kényszerítése is kudarcot vallana.
Amerika előtt a következő lehetőségek állnak: 1. kiszorítani Izraelt a Gázai övezetből, mielőtt a Hamász teljesen megsemmisülne; 2. visszafogni a katonai támogatást vagy megvonni támogatását az ENSZ-ben.
De mind a két opció esetén Izrael biztonsága veszélybe kerülhetne.
A lap szerint Amerikának ezért más eszközöket kellene használnia. Egyoldalúan több humanitárius segélyt kellene szétosztania, és el kellene utasítania a fegyverek szállítását Rafah inváziójához, tekintettel a polgári ellátás hiányára. Ki kellene terjesztenie a telepesek és a „jobboldali fanatikusok” elleni szankciókat, hogy megmutassa az izraeli választóknak, hogy Amerika támogatja a biztonságukat, de nem a szélsőségességet vagy az állandó megszállást. És továbbra is jeleznie kell, hogy szívesen elismeri Palesztinát a kétállami megoldást célzó tárgyalások részeként.
„Amerika azonban csak ennyit tehet. A legtöbb izraeli háborút politikai felfordulás követi. Netanjahu eltávolítása nem lesz könnyű. De amikor eljön az elszámolás, az hatalmas lesz” – véli a lap.
A lap szerint a mostani gázai háború számos illúziót romba döntött:
hogy a palesztinokat figyelmen kívül lehet hagyni; hogy a PA képes a reformra; hogy az antiszemitizmus elmúlt; hogy Izrael a telepek bővítése mellett is képes hitelesen beszélni a kétállami megoldásról; és hogy az izraeli szélsőjobboldalt meg lehet szelídíteni.
A lap szerint viszont „a jó hír az, hogy van ok a reményre”. A közvélemény-kutatások szerint Izraelben a centristák a szavazatok talán 50-60%-át adják; az olyan intézmények, mint a Legfelsőbb Bíróság, még mindig erősek; és a lap szerint igenis vannak jobb vezetők. „A küzdelem Izrael jövőjéért még előttünk van. A gázai csata csak a kezdet volt” – zárja elemzését az Economist.
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.
Az izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy Izrael lerombolja az Irán támogatását élvező jemeni felkelők stratégiai infrastruktúráját.
Az izraeli Moszad egyik legösszetettebb titkos művelete, amelyet több mint tíz éven át terveztek, 2024 szeptemberében lépett működésbe.