Államtitkár: Senki és semmi nem bonthatja meg a lengyel-magyar barátságot, még Tusk sem (VIDEÓ)
Videoüzenetet küldött a lengyel-magyar barátság napjára Nagy János Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár.
Varsó belvárosában, emlékhelyek, szobrok és emléktáblák segítségével tárultak fel a résztvevők előtt az elmúlt évszázad legfontosabb lengyel-magyar epizódjai.
Nyitó- és belső kép: Wacław Felczak Lengyel-Magyar Együttműködési Intézet
Az utóbbi években többször, többen megkérdőjelezték, kétségbe vonták a mintegy ezeréves múltra visszatekintő magyar-lengyel barátság tényét és jelentőségét. A Wacław Felczak Lengyel-Magyar Együttműködési Intézet ugyanakkor bízik abban, hogy
ez a kapcsolat, ahogy az elmúlt évszázadokban mindig, most is kiállja a próbát.
Az Intézet ezért különleges programmal készült március 23-án, szombaton, a Magyar-Lengyel Barátság Napján: izgalmas városi játékot rendezett a lengyel fővárosban.
Kapcsolódó vélemény
Az elmúlt év kihívása kiegyensúlyozottabbá teszi a magyar–lengyel kapcsolatot. A vitáktól függetlenül együtt kell működni azokban a kérdésekben, amelyekben egyetértünk.
A mintegy 100 érdeklődő – akik között olyan is akadt, aki Krakkóból csak emiatt utazott fel a lengyel fővárosba – egy érdekes sétán vehetett részt, ahol áttekintették a két nemzet történelmét, és a „Barátság génjének” nyomába eredtek egy játék során.
„Ez egyfajta időgép volt, amely lehetővé tette a résztvevők számára, hogy testközelből tapasztalják meg az elmúlt idők történelmét, tanúi legyenek a azoknak az eseményeknek, amelyek hatással voltak a két nép közötti barátság alakulására.
Közös történelem, közös uralkodók, közös gyökerek.
Mindezek persze a távoli múltból erednek, de ma is érdemes megemlékezni róluk és felfedezni nagy jelentőségüket” – fogalmaztak a szervezők.
A titokzatos gén utáni nyomozás közben kiderült, pontosan mi is a közös bennünk – mi okozza, hogy a két nemzet annyi évszázadon keresztül barátságot ápolt? „Talán az ételeink hasonlóak? Vagy talán abban hasonlítunk, hogy nyitottak vagyunk a rászorulók megsegítésére? Sok kérdés várt a jelenlévőkre, de az »expedíció« során kapott válaszok közelebb vittek mindenkit a barátság génjének felismeréséhez” – írták.
Ezt is ajánljuk a témában
Videoüzenetet küldött a lengyel-magyar barátság napjára Nagy János Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár.
Csapatonként egy okostelefonra volt csak szükség. A játékosoknak az elrejtett QR-kódok helyszíneit kellett felkutatniuk egy interaktív térkép segítségével. A játék útvonalán, Varsó belvárosában,
emlékhelyek, szobrok és emléktáblák segítségével tárultak fel előttük az elmúlt évszázad legfontosabb lengyel-magyar epizódjai.
A különböző állomásokon pedig izgalmas feladatokkal várták őket a játék animátorai.
A Lengyelországgal és Magyarországgal, valamint a két nemzet együttműködésével kapcsolatos, fejtörők, rejtvények – Nagy Lajostól Karikó Katalinig, a Balatontól a Rubik-kockáig, az Ikarus-buszoktól a nyelvtörőkig – egyaránt előkerültek, ezek megoldásáért pontok jártak. A legtöbb pontot összegyűjtő csapatok értékes díjakban részesültek, de senki sem távozott üres kézzel. A fáradt résztvevők mindegyikét magyar finomságok várták a Felczak Intézet épületében – derült ki a kommünikéből.
A lengyel-magyar barátság napjának története 2006. március 24-ig nyúlik vissza, amikor Lech Kaczyński lengyel és Sólyom László magyar köztársasági elnök Győrben aláírták a győri nyilatkozatot, valamint átadták a lengyel-magyar barátság első köztéri emlékművét.
A magyar Országgyűlés 2007. március 12-én, a lengyel Szejm március 16-án nyilvánította határozatban ünnepnapnak március 23-át, a lengyel-magyar barátság napját. Azóta minden évben Lengyelország-szerte és Magyarország-szerte megemlékeznek a két nemzet kivételes történelmi barátságáról.
Korábban minden évben egy központi helyszínen, államfői találkozókkal zajlott a rendezvény, a 2020-as pandémia és a háború óta a helyben rendezett eseményekre került át a hangsúly.
Ezt is ajánljuk a témában
Ember tervez, Isten végez – nem gondoltam volna, hogy valaha a testvéri Lengyelországba fog repíteni az élet. Utazás egykori szomszédunk és a lengyel emberek szívébe. Forisek ádám írása.