Tízezrével záratja börtönbe a bűnözőket Salvador elnöke
Nayib Bukele, a közép-amerikai ország keresztény palesztin származású vezetője eddig Salvador felnőtt lakosságának 2 százalékát záratta börtönbe.
A palesztin keresztény származású Nayib Bukele megígérte és meg is valósította az erőszak felszámolását Salvadorban.
„Bukele nagyon nem demokratikus, nagyon erőszakos és nagyon népszerű. Egyesek számára nehéz elfogadni, hogy ez a három dolog egyszerre érvényes lehet. De most ez a helyzet El Salvadorban” – mondja a Guardiannek Juan Pappier, a Human Rights Watch emberijogi szervezet dél-amerikai vezetője.
A közép-amerikai El Salvadorban február 4-én parlamenti választást és elnökválasztást tartanak egyszerre. A választáson 13 párt indul, melyből hét indít elnökjelöltet is. De igazából csak egynek van esélye nyerni: Nayib Bukelének.
Nayib Bukele a kis közép-amerikai ország El Salvador elnöke 2019 óta. Mint korábban írtuk: Bukele apja részéről keresztény palesztin származású, magát is vallásosnak tartja. Érdekes tény: a Megváltóról elnevezett ország új elnöke apai részről konkrétan Betlehemből és Jeruzsálemből származik. Ellenzi az abortusz minden formáját, a melegházasságot és az eutanáziát.
De ami még fontosabb:
hatalomra kerülése óta hetvenezer embert zártak börtönbe, java részüket szervezett bűnözés vádjával – ez Salvador felnőtt lakosságának mintegy 2 százaléka.
Elhelyezésük érdekében Amerika legnagyobb börtönét építette az országban, ahol negyvenezer elítéltet őriznek. 2020 februárjában katonákat küldött a parlamentbe, hogy ezzel kényszerítse ki a rendőrségnek és a hadseregnek juttatandó további finanszírozás megszavazását. 2021-ben kirúgta a legfőbb ügyészt és öt legfelsőbb bírót is.
A kilencvences évektől kezdve ugyanis az országot két maffiaszervezet, a Barrio 18 és a MS13 uralta, s a hatmilliós Salvadorban 2015-re a két szervezetnek 60 ezer tagja volt. Ekkor 100 ezer emberre 106 gyilkosság jutott, mostanra viszont mindössze 7,6 gyilkosságra zsugorodott ez a szám. Hiába az emberi jogi szervezetek kifogásai a gyanúsítottakkal szembeni tömeges eljárásokkal kapcsolatban (ártatlanok is vannak köztük, kétszázan meghaltak a a fogságban), Bukele nagyon is népszerű Salvadorban.
Vasárnap választást tartanak az országban, amit jó eséllyel magasan nyerni fog az elnök,
mégpedig elvileg alkotmányellenesen. Ahogy a Guardian fogalmaz: Bukele „a régió legnépszerűbb elnöke. És vasárnap valószínűleg megnyeri az alkotmányellenes második ciklusát, valószínűleg olyan mértékben, hogy az ország egypártivá válik.”
Mindenesetre az előrejelzések szerint Bukele pártja, az Új Eszmék a 60 parlamenti helyből 57-et fog megnyerni – jelenleg 48 helye volt a 84-ből, a párt ugyanis átvitt egy törvényt, ami hatvanra csökkentette a parlamenti képviselők számát.
Ezt is ajánljuk a témában
Nayib Bukele, a közép-amerikai ország keresztény palesztin származású vezetője eddig Salvador felnőtt lakosságának 2 százalékát záratta börtönbe.
Bukele 2012-2015 közt Nuevo Cuscatlán városának, majd 2015-2018 közt a fővárosnak, San Salvadornak volt a polgármestere. Ezután nyerte meg az elnökválasztást 2019-ben. Ő az első elnök José Napoleón Duarte (1984–1989) óta, aki nem a két nagy párt színeiben nyert választást. A két nagy párt a baloldali Frente Farabundo Martí para la Liberación Nacional (FMLN; Farabundo Martí Front a Nemzeti Felszabadításért) és a jobboldali Alianza Republicana Nacionalista (Nemzeti Republikánus Szövetség).
2018-ban saját pártot alapított Nuevas Ideas (Új Eszmék) néven,
melynek ideológiáját a Wikipédia „bukelizmusnak” és „populizmusnak” nevezi.
A párttal együtt először a Cambio Democrático (Demokratikus Változás) középbaloldali pártszövetség színeiben indult, de miután azt feloszlatta az alkotmánybíróság, a jobboldali Gran Alianza por la Unidad Nacional (Nagy Szövetség a Nemzeti Egységért) színeiben nyert választást.
A szépséghiba az, hogy egyes jogászok szerint alkotmányellenes az újra indulás, bár egyébként nem szokatlan: egy korábbi elnök, Antonio Saca is újra akarta választatni magát 2014-ben, bár sikertelenül. Az utolsó, akinek sikerült magát újraválasztatni, Maximiliano Hernández Martínez volt 1944-ben-ben. De mi az, hogy „egyes jogászok szerint”? A dolog úgy néz ki, hogy
az alkotmány tiltja az újra indulást, de ezt a szabályt 2021 szeptemberében felülírta a Legfelsőbb Igazságügyi Bíróság,
kvázi alkotmánybíróság, kimondva, hogy mégis újra indulhat. Ezt a jogi csomót oldja ki valaki!
Akármit is mondanak az alkotmányjogászok és emberijogászok, a választóknak abszolút favoritja Bukele elnök, így nagy meglepetés nem várható Salvadorban.
Ezt is ajánljuk a témában
Egészen elképesztő, hogy az egykor oly szabadságpárti baloldal számára egy radikálisan szabadságpárti pozíció ma már szélsőjobboldalinak tűnik fel. De azért van ebben logika. Szilvay Gergely írása.
Ezt is ajánljuk a témában
Venezuelában és Nicaraguában egyenesen baloldali diktatúra van, utóbbi országban a sandinisták az egyházat is üldözik. Jobboldali diktatúra sehol nincs a kontinensen. Kohán Mátyás írása.
Fotó: MTI/EPA/EFE/Esteban Biba