Háborúra készül az észak-koreai diktátor?
Megijeszti az elemzőket Kim Dzsongun új retorikája.
Észak-Korea kicselezi a nyugati szankciókat és olyan fegyvereket állít elő, amelyek alapanyagait közvetetten európai és amerikai cégek szolgáltatják.
Az orosz hadsereg által a múlt hónapban Ukrajnára kilőtt észak-koreai ballisztikus rakéta több száz olyan alkatrészt tartalmazott, amelyek amerikai és európai vállalatokhoz köthetők – számolt be a CNN.
Ez megerősíti azt a korábbi feltételezést, hogy Észak-Korea külföldi technológia segítségével építi a rakétáit. A brit székhelyű Conflict Armament Research (CAR) nevű oknyomozó szervezet megvizsgálta az ukrajnai Harkivból januárban előkerült észak-koreai ballisztikus rakéta maradványainak 290 alkatrészét, és megállapította, hogy
az alkatrészek 75%-át az Egyesült Államokban bejegyzett vállalatok tervezték és értékesítették
– derül ki a CNN-nek átadott jelentésből.
A kutatók szerint a rakétában talált alkatrészek további 16%-a Európában bejegyzett vállalatokhoz, 9%-a pedig Ázsiában bejegyzett vállalatokhoz köthető. Ez felfedezés a nyugati gyártású technológiához való hozzáférés korlátozását célzó szankciók gyengeségét illusztrálja. Tavaly a CAR már megállapította, hogy az oroszok által használt iráni drónok is, amerikai gyártású elektronikából voltak összerakva.
Ezt is ajánljuk a témában
Megijeszti az elemzőket Kim Dzsongun új retorikája.
A jelentés szerint az alkatrészek nehezen lenyomozható úton kerülnek az ázsiai országba, miután az amerikai cégek eladják őket különböző nemzetközi forgalmazóknak. Éppen ezért, a szervezet sem említette meg név szerint az érintett vállalatokat, hiszen nem közvetlenül adják el az eszközöket a szankcionált országoknak.
A kutatásból az is kiderült: Észak-Korea meglepően gyorsan gyártotta le, majd szállította Oroszországba a rakétát.
A CNN ugyanis arról számol be, hogy a vizsgált alkatrészek 2021 és 2023 között készültek. Ezen gyártási dátumok alapján a kutatók szerint a rakétát „nem szerelhették össze 2023 márciusa előtt”, és Oroszország már idén januárban használta Ukrajnában.
A megállapítások azt mutatják, hogy Észak-Korea olyan beszerzési hálózatot alakított ki, amely képes a közel két évtizede érvényben lévő szankciórendszerek kijátszására.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy autót „személyes használatra”, ilyen van az orosz elnöknek is.
Nyitókép: Dmytro Chubenko, a Harkivi Regionális Ügyészség szóvivője mutatja a város elleni 2024. január 2-i lövedékként használt rakéta darabjait az északkelet-ukrajnai Harkivban 2024. január 6-án. Fotó: Vjacseszlav Madiyevskyy / NurPhoto / NurPhoto via AFP