Prágában találkoznak a V4 kormányfői
A tárgyalás középpontjában az energiabiztonság, az unió stratégiai céljai, valamint az illegális migráció lesznek.
Februárban újra összeülnek a visegrádi országok kormányfői. A legutóbbi találkozó óta a négyből két miniszterelnököt leváltottak. A találkozó tesztelni fogja, hogy a Visegrádi Együttműködés miniszterelnökei miként tudnak együttműködni 2024-ben.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt: a cseh kormány bejelentette, hogy a V4 országok kormányfői Prágában fognak találkozni február 27-én. A cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák miniszterelnök találkozójának fő témáit az energiabiztonság, az Európai Unió stratégiai célkitűzései, valamint az illegális migráció megelőzése fogják alkotni – olvasható a cseh kormányfő közleményében. Csehország tavaly júliusban vette át a visegrádi csoport egyéves soros elnöki tisztségét.
Petr Fiala cseh kormányfő már jövő hétfőn találkozik Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel. A kétoldalú tárgyalások témája az Európai Unió bővítése, az ukrajnai helyzet és a regionális együttműködés a védelem, az energetika, illetve a migráció terén.
Ezt is ajánljuk a témában
A tárgyalás középpontjában az energiabiztonság, az unió stratégiai céljai, valamint az illegális migráció lesznek.
Ez elmúlt években a Visegrádi Együttműködés országai több kérdésben is egymásnak feszültek, de viszonyukban a legnagyobb törést az orosz-ukrán háború jelentette. Az utolsó miniszterelnöki csúcstalálkozóra tavaly nyáron került sor Pozsonyban. A megbeszélésen az illegális bevándorlás kezelése, az ukrajnai helyzet és annak következményei, a Nyugat-Balkán kérdése és az EU zöld megállapodása is terítékre kerültek.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök az év utolsó kormányinfóján a pedagógusok béremeléséről, a kormány 2024-es terveiről, Ukrajna támogatásáról, a közelgő EP-választásról, valamint Magyarország soros elnökségéről is beszélt. Összefoglalónk!
Orbán Viktor miniszterelnök decemberben az év utolsó kormányinfóján kitért a V4-ek jövőjére is. A magyar kormányfő rámutatott: a csoport azért jött létre, hogy ne mindig csak a francia–német tengely döntsön a fontos ügyekben. Valamint kijelentette:
a cseh elnökség idején derülhet ki, hogy életképes-e a V4-es együttműködés.
Az új lengyel kormány megválasztását követően több elemző arra számított, hogy a miniszterelnökök csúcstalálkozója elmaradhat, azonban a cseh bejelentés azt mutatja, hogy mégis összeül a négy kormányfő.
Az elmúlt években a hagyományos jó lengyel-magyar kapcsolatok elhidegültek, elsősorban az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos eltérő álláspontok miatt. Az új kormány megjelenésével sokan még hidegebb kapcsolatokra számítanak. Stanisław Sroka lengyel történész lapunknak azt nyilatkozta: „Szerintem lesz együttműködés, és ezt nem fenyegeti semmilyen komolyabb konfliktus.
A bilaterális kapcsolatok működni fognak; persze, mindkét ország védeni fogja a saját érdekeit, de ettől függetlenül.
Orbán és Tusk meg fogják találni a hangot egymással” – mondta Sroka a Mandinernek.
Ezt is ajánljuk a témában
„A háború után a magyar-orosz viszony kínossá vált, a lengyelek többsége nem érti, hogyan lehet ezt a pragmatikus álláspontot fenntartani” – mondja lapunknak a krakkói Jagelló Egyetem Történettudományi Karának dékánja. Stanisław Srokával a magyar-lengyel viszonyról és a várható Tusk-kormány irányairól beszélgettünk. Interjúnk.
Vannak, akik azonban szkeptikusabbak a jövővel kapcsolatban. Rosonczy-Kovács Mihály Lengyelország- és Olaszország-szakértő, a Nézőpont Intézet külügyi igazgatója lapunknak február elején úgy nyilatkozott: a V4 nem szerepel az új kormány prioritásai között.
„A Polgári Platform (PO) több politikusa is elmondta, hogy számukra a Weimari Háromszög, a német – francia – lengyel együttműködés a legfontosabb. Az utóbbi hetek azt is mutatják, hogy az amerikai demokraták elvárásai is kiemelt figyelmet kapnak. (...) A PO hagyományosan magyarbarát politikusai jellemzően egy sorral hátrébb vagy teljesen kikerültek a fontosabb pozíciókból” – mondta az elemző.
Rosonczy-Kovács Mihály hozzátette: Donald Tusk reálpolitikus, így látnia kell, hogy országa érdeke az együttműködés.
„A V4 minden tagjának elemi érdeke lenne az együttműködés nemcsak a biztonságpolitika vagy a mezőgazdaság terén, de például a regionális kereskedelem és az ahhoz szükséges infrastruktúra erősítésében is – függetlenül a kormányok összetételétől”
– mondta a szakértő.
A cseh nyilatkozat szerint február 27-én az energiabiztonság, az Európai Unió stratégiai célkitűzései, az illegális migráció, valamint a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatása kerül terítékre.
A legutóbbi találkozó négy kormányfője közül kettőt időközben leváltottak: Ódor Lajos helyére Robert Fico, Mateusz Morawiecki székébe pedig Donald Tusk ült. A találkozó tesztelni fogja, hogy a Visegrádi Együttműködés miniszterelnökei miként tudnak együttműködni 2024-ben.
(Mandiner/MTI)
Nyitókép: Donald Tusk és Orbán Viktor 2019-ben Forrás:Virginia Mayo / POOL / AFP)
Ezt is ajánljuk a témában
A lengyel helyzetről, a lengyel-magyar kapcsolatokról faggattuk Rosonczy-Kovács Mihály Lengyelország- és Olaszország-szakértőt, a Nézőpont Intézet külügyi igazgatóját.