Miért vesztett a PiS? Túl sok ideológia, túl kevés gazdasági segítő intézkedés?
Fontos leszögezni: a PiS magabiztosan megnyerte a választást. Nyolc év kormányzást követően, a Covid-járvány és háború közben 35 százalékot szerezni egy arányos választási rendszerben kiváló eredmény. Nem vitás, jobbat, 38-40 százalékot szeretett volna a PiS, a pártban bizonyára zajlik az okok felmérése. Én itt kettőt említenék:
a PiS későn ébredve kelt saját szavazóbázisának, a kelet-lengyelországi parasztságnak a védelmére
az ukrán mezőgazdasági termékek korlátlan behozatalát illetően. Stratégiai szintű hiba volt a két nagypárt küzdelme szempontjából, hogy a PiS-ben hagyták elszáradni a párt koalícióképességét. Jarosław Kaczyński nyáron változtatott kampánystábon, ami után PiS látványosan erősödni kezdett.
Donald Tusk szeptember elejére belátta: egyedül nem tud kormányt váltani. Innentől kezdve tudatosan segítette a magát Harmadik Útnak nevező globalista-centrista választási koalíciót, a Lengyelország 2050 és PSL (Lengyel Néppárt) pártok szövetségét, és így tett a globalista média is. A miniszterelnök-jelölti TV-vita baloldali értelmezése például szinte kizárólag Szymon Hołownia, a Lengyelország 2050 dicséretéről szólt. Ezzel szemben a PiS mindent arra tett fel, hogy egyedül nyerjen. Az elmúlt években elhanyagolta az esetleges koalíciós hajlandóság fenntartását a Lengyel Néppártban, sőt, a kampányfinis kapkodásában még durván neki is támadt. A választást követően így kevés eredménnyel kecsegtetett a PSL-nek tett koalíciós ajánlat, hiába az állítólag felkínált miniszterelnöki pozíció. Az ajánlat ugyanakkor folyamatosan érvényes; ha ez a parlament kitart 2027-ig, a PSL tulajdonképpen bármikor dönthet úgy, hogy inkább a PiS-szel szeretne kormányozni, a Konföderáció néhány képviselőjének külső támogatásával. Erre a közeljövőben ugyanakkor kevés esély látszik.
Hogy csúszott át Donald Tusk középjobboldaliból, vagyis inkább szuverenistából globalistává?
Ha például elolvassuk a Polgári Platform választási programjait a kétezres évekből, a nemzetet, a kereszténységet, a családok iránti elköteleződést sem látjuk szervesen beágyazottnak a párt DNS-ében. A politikusaik máig sokszor „projektként” hivatkoznak a pártra, amelyet abban a reményben hoztak létre, hogy kiszorítják a posztkommunistákat a hatalomból, hogy ők ülhessenek a helyükre. Ez sikerült is elérni 2005-ben, de azzal nem számoltak, hogy a PiS által felkínált konzervatív, hazafiság- és családközpontú vízió vonzóbb lesz a lengyel választóknak a jobboldalon és a centrum egy részében is. Ezzel párhuzamosan a szocialisták folyamatosan gyengültek, míg 2015-re ki is estek a parlamentből. Így a nemzetközi globalista hatalmi köröknek is más lengyelországi szövetséges után kellett nézniük.