Görögország legalizálta a melegházasságot
Görögország az első keresztény ortodox többségű országként legalizálta az azonos neműek házasságát.
Görögország is legalizálta a melegházasságot, ezzel a dél-európai ország lett a huszonegyedik európai állam, amely törvényi szinten egyenlőséget tett a homoszexuális és a hagyományos házasság között.
Mint a Mandiner is megírta: csütörtökön Görögország legalizálta a melegházasságot, valamint engedélyezte az azonos nemű pároknak, hogy gyermekeket fogadhassanak örökbe. A dél-európai államban nagy volt a tiltakozás a döntés ellen, különösen az ortodox egyház részéről.
A BBC arról számolt be, hogy Athénban keresztények tüntettek a szavazás előtt: igéket és imákat olvastak fel. II. Jeromos athéni érsek a görögországi ortodox egyház vezetője azt mondta: a melegházasság elfogadása „megrontaná a haza társadalmi kohézióját.”
Görögország az első ortodox többségű ország, ahol legalizálták az azonos nemű személyek frigyét.
A világon összesen 35 ország ismeri el a melegházasságot, ebből 21 Európában van.
Ezt is ajánljuk a témában
Görögország az első keresztény ortodox többségű országként legalizálta az azonos neműek házasságát.
Európa évtizedek óta az LMBT-ügyek zászlóvivője, azonban eleinte nagy volt a társadalmi ellenállás a melegházassággal szemben, és csak a hivatalos együttélést legalizálták az országok. A The Guardian összeállítása szerint Dánia volt az első, amely 1989-ben jogilag elismerte az azonos nemű párok együttélését.
A házasságuk elismerése a 21. században kezdett terjedni Európában: 2001-ben Hollandia lett az első ország, amely legalizálta a melegházasságot a kontinensen. Ezt követte Belgium 2003-ban, majd Spanyolország 2005-ben.
Több országban a bíróságok is jelentős szerepet játszottak a folyamatban,
vagy azért, mert megnyitották az utat a melegházasság engedélyezése előtt; vagy mert visszadobták a tervezetek megtámadását. Franciaországban és Ausztriában is a bíróság tette meg az első lépést a legalizáció felé.
Nyugat-Európában több országban jelentős ellenállásba ütközött a melegházasság elfogadása. Különösen nagy vitát váltott ki a kérdés a katolikus gyökerű Franciaországban, ahol 2013-ban több tízezren vonultak Párizs utcáira, hogy tiltakozzanak az azonos neműek házasságáról szóló törvény ellen, amely a melegek örökbefogadási jogát is legalizálta.
A 2010-es évek közepére Nyugat-Európában a hagyományosan vallásos országok is mind beálltak a sorba: a katolikus Írország 2015-ben népszavazáson legalizálta az azonos neműek házasságát: az ír választók 62 százaléka támogatta a törvényt.
Ezt is ajánljuk a témában
Feleslegesnek látszik az EU nyomásgyakorlása, a román társadalom egyértelműen elutasító a kérdésben.
A felmérések szerint Európában mára a lakosság túlnyomó többsége támogatja a melegházasságot. A Pew Research által 2017-ben megkérdezett felnőttek többsége mind a 15 nyugat-európai országban támogatta az azonos neműek házasságát. Svédországban 88%, Dániában 86%, Hollandiában 86% volt akkor a- támogatottság. Ezzel szemben Magyarországon a lakosság 27 százaléka, Romániában pedig mindössze a lakosság 26 százaléka támogatta az azonos neműek egybekelésének engedélyezését.
A közép- és kelet-európai országok jelentős része biztosítja a törvényes együttélés valamilyen formáját (Magyarország is), viszont nem ismerik el a melegházasságot.
Az elmúlt években az LMBT-aktivisták Romániát és Lengyelországot is az európai bíróságokon keresztül próbálták rávenni a törvényeik megváltoztatásra. 2023 decemberében az Emberi Jogok Európai Bírósága kimondta, hogy Lengyelország megsértette a magánélet tiszteletben tartásához való jogot azzal, hogy nem biztosította az azonos nemű párok jogi elismerését. Donald Tusk a választási kampány során azt mondta, hogy pártja be fogja vezetni az azonos neműek élettársi kapcsolatára vonatkozó rendelkezést, és ezt prioritásnak tekinti.
Az Európai Parlament 2021-ben elfogadott egy állásfoglalást, mely szerint az egyik tagállamban kötött házasságot vagy bejegyzett élettársi kapcsolatot valamennyi tagállamban egységesen el kell ismerni. A képviselők azt állították, hogy a lengyelországi és magyarországi LMBT-közösségeket diszkrimináció sújtja és a parlament további uniós fellépést sürgetett. Várhatóan a következő években továbbra is nőni fog a nyomás azokkal az országokkal szemben, akik még nem ismerték el a melegházasságot.
Ezt is ajánljuk a témában
Pedig ha valahol, akkor Németországban tényleg imádják tövig nyomni a gázpedált a rögeszmék zsákutcájában. Francesca Rivafinoli írása.
Nyitókép: Omer Messinger/Getty Images