Megjósolná a mesterséges intelligencia, mikor halunk meg
A végzetkalkulátornak elkeresztelt találmány azonban nem váltott ki osztatlan lelkesedést.
Paolo Benanti szerint nem szabad félistenként tekinteni az AI-ra.
„Egyesek bálványként, orákulumként, félistenként kezelik a mesterséges intelligenciát” – mondta Paolo Benanti ferences szerzetes a POLITICO-nak. Szerinte a legfőbb kockázat az, hogy a kritikus gondolkodást és a döntési jogkört delegálják ezekre a gépekre.
Az 50 éves szerzetes már több olyan stratégiai dokumentumot is elkészített, amely rányomta bélyegét a mesterséges intelligenciával kapcsolatos diskurzusra, ilyen a Római felhívás a mesterséges intelligencia etikájáról, amely a Szentszéknek az AI erkölcsi alapszabályainak meghatározására tett kísérlete.
Ebben a dokumentumban a mesterséges intelligencia tervezésének alapvető elvei – átláthatóság, befogadás, elszámoltathatóság, pártatlanság, megbízhatóság, biztonság és adatvédelem – találhatók, és ezek a Microsoft és az IBM technológiai óriáscégek, a világ vallási vezetői, az olasz kormány és az ENSZ római székhelyű Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete támogatását is elnyerték.
„A legnagyobb kockázatot az jelenti, hogy a mesterséges intelligencia titokban, nem demokratikus módon fog döntéseket hozni az emberek életéről, vagy arra lesz felhasználva”
– mondta Benanti. Hozzátéve, „ezért van szükségünk egy alulról jövő kormányzási folyamatra, amely az innovációt a fejlődés irányába tereli.”
Benantit az egyik legnyugtalanítóbb az a kilátás, hogy egyesek túlzottan a mesterséges intelligencia rendszerekre hagyatkozhatnak a legfontosabb döntések meghozatalakor „Vissza kell adnunk az embereknek azt a lehetőséget, hogy a lelkiismeretük szerint dönthessenek” – mondta.
Ezt is ajánljuk a témában
A végzetkalkulátornak elkeresztelt találmány azonban nem váltott ki osztatlan lelkesedést.
***
Nyitókép: Getty Images / Blue Planet Studio