Megmentené a gazdákat Brüsszeltől a magyar, a román és a francia biztos – de van egy kis bökkenő
Kész a terv, vaskarika készülhet fából.
Franciaország, Németország és Hollandia után újabb nyugat-európai országban árasztották el az utakat a farmerek színes traktorjai. A spanyolok is csatlakoztak az egész Európában terjedő gazdatiltakozásokhoz.
A spanyolok a többi európai gazdához hasonlóan azt követelik, hogy az Európai Unió legyen rugalmasabb és ellenőrizze szigorúbban a nem uniós országok termékeit – számolt be a BBC News.
A tüntetők traktorjaikkal több régióban elzárták az utakat, és súlyos fennakadásokat okoztak az autósoknak.
Februárban több nagyszabású tüntetést terveznek Madrid központjában. Kedden a gazdák olyan észak-spanyolországi városokban tüntettek, ahol sok a mezőgazdasági terület. Voltak tiltakozások az északkeleti Katalóniában, a déli Andalúziában és a nyugati Extremadurában is. A tüntetők a BBC-nek elmondták: az EU szabályozások, valamint a magas üzemanyag- és energiaköltségek megnehezítik a nyereségszerzést.
„Nagyon drága a búza és az árpa termelése” – mondta Esteban spanyol gabonatermesztő a brit közszolgálati csatornának. „Fizetni kell a műtrágyáért, a növényvédő szerekért, az üzemanyagért – ez megöl minket. Nagyon magas árakat kell fizetnünk, mégis alacsony áron adjuk el.”
Ezt is ajánljuk a témában
Kész a terv, vaskarika készülhet fából.
Az európai gazdák azonban nem egységesek, a múlt héten kisebb vita alakult ki a francia gazdák és a spanyol termelők között, miután a franciák azzal vádolták a spanyolokat, hogy valójában nem is bio a spanyol bio paradicsom.
A spanyol mezőgazdasági ágazat szintén kritikával illeti a nem uniós országokat, például Marokkót, amely állításuk szerint nem tartozik ugyanolyan környezetvédelmi és egészségügyi előírások hatálya alá, mint az európai termelők, ami lehetővé teszi az ország számára, hogy olcsóbb termékeket adjon el.
A spanyol gazdák helyzetét súlyosbítja az aszály.
Az ország számos területén az elmúlt hónapokban nem hullott normális mennyiségű csapadék, ami kihat a termésre. Spanyolország a világ legnagyobb olívaolaj-termelője, de az alacsony termelés miatt az árak emelkedtek. A múlt héten Katalóniában szükségállapotot hirdettek a három éve tartó szárazság miatt.
Ezt is ajánljuk a témában
Az európai gazdák a Green Dealt, a zöld-megállapodást tartják viszontagságaik egyik fő okozójának, ezért dühük nagy része az intézkedések ellen irányul. A zöld paktumra viszont Ursula von der Leyen bizottsági elnök úgy tekint, mint élete fő művére, amelyet aligha fog feladni, de a ránehezedő nyomás hatására változtathat rajta, különösen a megvalósítás ütemén.
Nyitókép: CESAR MANSO / AFP