Kicsiék konzultálnak
Magyar Péter sorskérdései: menjen vagy ne menjen Brüsszelbe? Maradjon a borostája vagy sem?
Kész a terv, vaskarika készülhet fából.
Bizonyára erre vártak az európai utcákon tüntető gazdák: megenyhült az Európai Bizottság – de még hogyan! Ambiciózus új tervről számolt be a POLITICO reggeli hírlevele, a Brussels Playbook.
Ma ül ugyanis össze a biztosi kollégium, hogy megtárgyalja az EU kibocsátáscsökkentési célját 2040-re – amely minden valószínűség szerint 90 százalék lesz az 1990-es szinthez képest, mint az a korábban köröztetett vázlatokban is szerepelt. A 90 százalékos cél tehát nem változik, a gazdák mégis fellélegezhetnek:
a gazdák kiengesztelése érdekében a Bizottság törölt némi olyan szöveget a javaslatokból, amely kifejezetten a mezőgazdasági szektorról szólt” – írja a POLITICO.
Így például kikerült a vázlatból egy 30 százalékos mezőgazdasági szektorális kibocsátáscsökkentési cél a 2015-ös szinthez képest 2040-ig, ezt sikerült kijárnia Adina Vălean román közlekedési, Thierry Breton francia belső piacért felelős és Várhelyi Olivér magyar bővítési biztosnak.
De itt a csavar: a Bizottság technikai elemzést is készít a terv mellé – abba pedig fekete-fehéren benne van, hogy
hiába kerültek ki a politikai szövegből a gazdákra vonatkozó rendelkezések, azért az általános 90 százalékos cél elérése érdekében a mezőgazdaságnak is vissza kell majd vágnia saját kibocsátását.
Peter Liese német CDU-s EP-képviselő, az időközben igencsak gazdapártivá vedlett Európai Néppárt környezetvédelmi szóvivője a témával kapcsolatban a POLITICO-nak elmondta, hogy minden a Bizottság Green Dealjét korábban összefogó Frans Timmermans hibája, mert ő az EU klímapolitikai intézményeit feltöltötte „sok-sok olyan emberrel, akik olyan eszközökön dolgoznak, melyekkel kínozhatják az európaiakat, az európai gazdákat, az európai ipart és így tovább”.
A POLITICO szerzője emellett beszámolt arról is, hogy fogalma sincs, miért foglalkoznak ennyit a politikusok a gazdákkal, hiszen ők az EU munkaképes korú népességének mindössze 2,9 százalékát alkotják – „mégis megérti az ember, ha azt gondolná, hogy a feudális időkben élünk, amikor ők adták az európai népesség 90 százalékát”.
Nyitókép: MTI/EPA-ANSA/Matteo Corner