Zelenszkij leváltása és területvesztés: körvonalazódnak a béke feltételei? – Mandiner Harctér
Tárgyalt vagy nem tárgyalt Trump Putyinnal? A helyzet zavaros, a német védelmi miniszter mindenesetre már most tart egy amerikai-orosz alkutól.
Az Egyesült Államok vízellátó és áramszolgáltató rendszerei elleni kínai kibertámadások szörnyű katasztrófákhoz vezethetnek – így vélekedett a kínai fenyegetésről Christopher Wray a kongresszusi szakbizottság meghallgatásán.
Még a washingtoni bennfenteseket is meglepte az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) igazgatójának beszéde a kínai ügyek szakbizottsága előtti szerdai meghallgatáson. Christopher Wray nem kevesebbet állított, mint hogy
Kína „hatalmas pusztításra” lehet képes az amerikai stratégiai infrastruktúrák elleni támadásokkal.
A közlekedési rendszerek, az áramszolgáltató hálózatok összekapcsolódásai, integrált rendszerekben való összekötődései hatékonyabbá teszik az ellátás működtetését, de a digitalizáció óriási kockázata, hogy a számítógépes központi rendszer elleni kibertámadás az egész hálózat leállását, így Amerika ideiglenes lebénulását eredményezheti – írja tudósításában a CNN.
Az FBI igazgatója szerint a kínai hírszerzés, a kínai hatalom kiberszervezetei és a Kínai Kommunista Párt döntéshozói kezében óriási hatalom van, megvan a technológiai kapacitásuk és akár a politikai akaratuk is arra, hogy egy olyan volumenű kibertámadást bonyolítsanak le az amerikai infrastruktúrák ellen, amely alapjaiban változtatja meg az amerikai polgári lakosság megszokott életvitelét.
A liberális televízió írása emlékeztet: a legfőbb nyomozóhatóság vezetőjének borús értékelése új színben mutatja, milyen belső konfliktusok, kataklizmák alakulhatnak ki Amerika területén, ha Washington Tajvan vagy a Dél-kínai-tengeri szigetviták miatt katonai összetűzésbe keveredne nagyhatalmi riválisával, Kínával –
a háború nem a távoli, csendes-óceáni térségben zajlana csupán, hanem az amerikaiak földjén is.
Christopher Wray Kínát a jelenkori nemzedék első számú biztonsági fenyegetésének nevezte, úgy vélte, Hszi Csin-ping rendszere a világrend-váltás és az amerikai geopolitikai dominancia megdöntése érdekében példátlan lépésekre szánhatja el magát, óriási ambíciók hajtják Pekinget. Mint mondta, a kínai hackerek már régóta kóstolgatják az amerikai stratégiai szektorok infrastruktúráit, az ivóvíz-ellátást, a csatornahálózatokat, az elektromos vezetékeket, a gáz- és olajvezetékeket vagy a közlekedési rendszerek számítógépes vezérlőközpontjait, és az FBI szakemberei
nemrég hiúsítottak meg egy nagyszabású hackertámadást, amelyet a Volt Typhoon nevű kínai hackercsoport próbált végrehajtani amerikai célpontok ellen.
Az FBI-igazgató másik figyelemre méltó megjegyzése az volt, hogy kétségbe vonta Hszi elnök Joe Bidennek tavaly novemberben tett ígéretét, miszerint Kína nem fog beleavatkozni a 2024-es amerikai elnökválasztásba.
A bizottsági meghallgatás után mind a republikánus, mind a demokrata párti képviselők arról beszéltek, hogy Washingtonnak minden meg kell tennie, hogy megelőzze azt, hogy Kína „lekapcsolja a villanyt”, hogy gyilkos erejű kibertámadások következtében „politikai, gazdasági és társadalmi káosz” uralkodjon el Amerikában.
--
Nyitókép: Christopher Wray FBI-igazgató a kongresszusi meghallgatáson 2024. január 31-én (forrás: Julia Nikhinson / AFP)