Egy Trident 2 tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakéta újabb tesztje sikerült félre – tudta meg a brit The Sun. A portál szerint
a rakéta mindössze néhány méterre zuhant a tengerbe az indítást végző tengeralattjáró mellett.
Az HMS Vanguard a vízfelszín alatt volt, a kilövési mélységben lebegett, szerencsére az 58 tonnás rakéta nem találta el, amikor visszazuhant az Atlanti-óceánba.
Ez a már a második sikertelen teszt 2016 óta, amikor az HMS Vengeance-ről kilőtt Trident 2-es letért a pályáról, állítólag az Egyesült Államok felé, és automatikusan megsemmisítette önmagát. Amióta rendszeresítették a rakétát 1994-ben azóta összesen 12 darabot lőttek ki belőle.
A védelmi minisztérium szerint az Egyesült Királyság nukleáris elrettentő ereje továbbra is hatékony. Grant Shapps védelmi miniszter közleménye szerint „a Trident-rakétarendszer továbbra is a világ legmegbízhatóbb fegyverrendszere”.
A Trident 2 ballisztikus rakétákat úgy tervezték, hogy akár 12 nukleáris robbanófejet is hordozhatnak,
egy darab mintegy 17 millió fontba (7,6 milliárd forint) kerül.
A HMS Vanguard egyike a négy brit atom-tengeralattjárónak – amelyek közül legalább egy folyamatosan a tengeren van. Minden Vanguard-osztályú tengeralattjáró akár 16 interkontinentális ballisztikus rakétát, köztük 8 Tridentet, és akár 40 nukleáris robbanófejet is szállíthat. Az elöregedő Vanguard tengeralattjáró-flottát a 2030-as években Dreadnought-osztályú utódokra tervezi cserélni a brit flotta.