„Fosszuk meg Orbánt a jogaitól, indítsunk újabb jogállamisági eljárást Magyarország ellen!” – követeli a finn néppárti EP-képviselő
Ezzel megmutatjuk, hogy semmilyen zsarolást nem tűrünk el az EU-ban – jelentette ki Petri Sarvamaa.
Kifogásolta a Fidesz a hazánk elleni EP-fellépések egyik motorjának számító, finn Petri Ilari Sarvamaa kinevezését az EU-s számvevőszékbe. Mutatjuk, hogy válaszolt az intézmény vezetése.
A finn kormány 2023 szeptemberében jelölte Petri Ilari Sarvamaát, a Nemzeti Koalíció Párt európai parlamenti képviselőjét az Európai Számvevőszékbe. A képviselők számvevőszéki jelöléséhez szakbizottsági meghallgatások sora és megannyi, a független, pártatlan jövőbeli munkavégzésre tett ígéreten keresztül vezet az út.
Sarvamaa pártja, a finn Nemzeti Koalíció Párt az Európai Néppárt tagja. Sarvamaa pedig, aki tagja az EP az EP költségvetési bizottságának (CONT), és ebbéli minőségében jelentéstevő is, a Fidesz EPP-ből való kizárásának egyik fő motorja volt, ahogy ő volt az egyik fő kezdeményezője a hazánk és Lengyelország elleni jogállamisági eljárásoknak is, az EP vonatkozó javaslatainak társszerzőjeként. Sőt,
miután őszi meghallgatásán a függetlenségéről tett ígéretet, jelölési folyamata lezárult, ezt követően 2024 januárjában csúcsra járatta Magyarország elleni támadását, mikor aláírásgyűjtésbe kezdett Magyarország szavazati jogának felfüggesztéséért.
A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja ezért Gál Kinga és Deutsch Tamás által aláírt levélben fordult Roberta Metsolához, az EP elnökéhez és Tony Murphyhez, az Európai Számvevőszék elnökéhez, kifogásolva Sarvamaa jelölését, amelyet egyébként nagy többséggel szavazott meg az EP.
Ezt is ajánljuk a témában
Ezzel megmutatjuk, hogy semmilyen zsarolást nem tűrünk el az EU-ban – jelentette ki Petri Sarvamaa.
A párt közleménye szerint a képviselők levelükben arra emlékeztettek, hogy „a finn képviselő túllép a politikai nézetkülönbségekre fogható kereteken. Tevékenysége egyértelműen arra irányul, hogy indokolatlan és aránytalanul súlyos károkat okozzon egy tagállamnak, az uniós források és a szavazati jog megvonásával fenyeget, náci narratívával való hasonlósággal dobálózik, mindezt alaptalan és elfogult politikai véleményekre alapozza. A Fidesz képviselői kérték, hogy az uniós intézmények tekintélyének megőrzése érdekében az intézmények vezetői vizsgálják felül, hogy
finn képviselőtársuk romboló és elfogult politikai tevékenysége hogyan felel meg a jelöltség feltételének számító függetlenségnek, átláthatóságnak és objektivitásnak.”
A Fidesz szerint Sarvamaara „tagjelölését követően, 2024. januárjában levélben kezdeményezte – elfogult, megalapozatlan politikai véleményekre tényként hivatkozva – egy tagállam szavazati jogának felfüggesztését. Ez a kezdeményezés nem csupán a függetlenség és az objektivitás mércéjén bukik meg, hanem egyenesen aláássa az Európai Unió intézményei és tagállamai közötti bizalmi együttműködés alapjait, amennyiben az Európai Parlament intézményét pártpolitikai alapon, az egyik tagállam elleni elfogult károkozásra használja. Teszi mindezt úgy, hogy az Európai Bizottság 2023 decemberében zöld utat adott a Magyarországnak járó uniós források folyósításának megkezdésére, miután Magyarország sikeresen teljesítette a Bizottság erre vonatkozó feltételét.”
Ezt is ajánljuk a témában
Petri Sarvamaa finn politikusnak üzent a Fidesz EP-képviselője.
A fideszes képviselők azóta válaszlevelet kaptak Tony Murphytől, az Európai Számvevőszék elnökétől, aki emlékeztette őket, hogy valóban szerepel az etikai alapelvei között a „függetlenség és objektivitás”, másik négy alapelvvel közösen (integritás, kompetencia, professzionális viselkedés, bizalom és transzparencia). Hozzátette viszont, hogy
a számvevőszék eme követelményei csak attól kezdve lépnek életbe, amikortól kezdve Sarvamaa annak tagja lesz, azaz 2024. június elsejétől.
Az Európai Számvevőszék az Európai Unió egyik hivatalos intézménye, melynek feladata ellenőrizni az Európai Unió intézményeinek pénzügyeit, valamint az európai forrásokból részesedő, illetve azokat kezelő szervezetek pénzügyeit és gazdálkodását. Emellett tanácsadó szerepet is betölt, mivel részt vesz a költségvetés előkészítésében, illetve az évente kiadott igazoló nyilatkozata alapján dönt a parlament és a tanács a költségvetés végrehajtásának elfogadásáról. Elsődleges feladata, hogy megvizsgálja az uniós költségvetés végrehajtását, az unió valamennyi bevételére és kiadására vonatkozó elszámolását. Elsősorban azt vizsgálja, hogy a költségvetés végrehajtása során minden tranzakciót rögzítettek-e, a tranzakciók megfeleltek-e az EU-s jogszabályoknak és előírásoknak, valamint a költségvetés végrehajtása során alkalmazták-e a pénzügyi gazdálkodás alapelveit. Ezen felül a számvevőszék ellenőrzést hajthat végre egyes uniós intézményeknél vagy szervezeteknél, illetve megvizsgálhatja egyes uniós politikák végrehajtását is.
Petri Sarvamaa tehát éveken át (az EP költségvetési bizottságának tagjaként is) arra koncentrált, hogy elérje: jogosan nekik járó pénzeket tartsanak vissza EU-tagállamokoktól, s ennek érdekében a politikai nézetkülönbségeket jogi problémáknak álcázta.
Mindeközben képviselőtársai előtt beszédekben tett ígéretet a független és etikus munkavégzésre az Európai Számvevőszéknél. Majd jelölési folyamatának lezárultával azonnal politikai akciót indított egy tagállam, hazánk demokratikusan megválasztott miniszterelnöke ellen. Mikor erre a Fidesz képviselői felhívták a számvevőszék elnökének figyelmét, az elnök megerősítette: a munkavégzéshez a számvevők legszigorúbb függetlenségét és az etikai szabályok szigorú betartását várja el munkatársaitól, ideértve a hamarosan közéjük tartozó finn képviselőt is. Ezek azonban csak első munkanapján lépnek életbe.
Ezt is ajánljuk a témában
Ordas, gusztustalan hazugság ez az egész, amelynek egy dologhoz van köze: ahhoz, hogy Magyarország az EU-ban egyedüliként nem hajlandó gyarmatként viselkedni. Kohán Mátyás írása.
yitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq