A Nyugat több dologra is felszólította Kínát
Ezzel a szemben a nyugati államok, elsősorban az Egyesült Államok számos kritikát fogalmazott meg Kínával szemben, kezdve az LMBTQ-jogok helyzetétől, az aktivisták bebörtönzéséig, és természetesen az ujgur munkatáborok is szóba kerültek.
„Elítéljük a Hszincsiangban folyó népirtást és az emberiség elleni bűncselekményeket, valamint a külföldön élő személyek elhallgattatását célzó, határokon átnyúló elnyomást” – mondta Michèle Taylor, az Egyesült Államok küldötte felszólalásában, amelyben felszólította Kínát, hogy
helyezze hatályon kívül a homályos nemzetbiztonsági kémelhárítási, terrorizmusellenes és lázító törvényeket, beleértve a hongkongi nemzetbiztonsági törvényt”.
Nagy-Britannia felszólította Pekinget, hogy „szüntesse be a nemzetbiztonsági törvénnyel kapcsolatos büntetőeljárásokat”.
Németország ezzel szemben továbbra is „nagy aggodalommal figyeli az emberi jogok súlyos megsértését, különösen Hszincsiangban és Tibetben”. Ausztria felszólította Kínát, hogy „hagyjon fel az ujgur kulturális örökség pusztításával”, és vegye számba, hogy milyen „vallási helyek lerombolására vagy megrongálására, vagy ujgur, kazah vagy kirgiz kulturális tárgyak Unesco-listára való felvételére” került már sor.
A geopolitikai megosztottságot aligha tükrözi jobban az a tény, hogy Izrael elítélte Kínát a „muzulmánokkal szembeni bánásmód” miatt, míg a palesztin követ – más közel-keleti muzulmán többségű országokkal együtt – nem.
A nyugattal fenntartott szoros kapcsolata ellenére Ukrajna nem fogalmazott meg éles kritikát észrevételeiben, valószínűleg tartva az Oroszország és Kína közötti jó kapcsolattól.
„Nagyra értékeljük Kína elkötelezettségét az emberiség közös értékeinek előmozdítása mellett,
amelyek magukban foglalják az egyetemes és elidegeníthetetlen emberi jogokat” – mondta az ukrán küldött, és azt ajánlotta Pekingnek, hogy „erősítse a demokráciát” és „terjessze ki az emberek részvételét a politikai ügyekben”.