Macron ultramodern rakétákkal, bombákkal árasztja el Ukrajnát

2024. január 17. 06:27

A francia elnök komoly fegyverarzenállal támogatja Ukrajnát. Meglátása szerint egy esetleges orosz győzelem veszélyeztetné Európa biztonságát.

2024. január 17. 06:27
Tribute To Jacques Delors, Former European Commission President

Emmanuel Macron francia államfő kedd este bejelentette, hogy februárban Ukrajnába utazik, és negyven új SCALP nagy hatótávolságú rakétát és több száz bombát ad át a kijevi kormánynak.

Jómagam februárban Ukrajnába utazom, és újabb szállítmányokat fogunk átadni: mintegy negyven SCALP rakétát és több száz bombát

– mondta a köztársasági elnök a párizsi hivatalában mintegy négyszáz újságíró előtt, az országos televíziók által élőben közvetített nemzetközi sajtótájékoztatóján.

SCALP Missile At Paris Air Show
SCALP rakéta a párizsi légi kiállításon. Forrás: Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

Macron jelezte, hogy Franciaország „egy biztonsági megállapodás véglegesítésén dolgozik” Kijevvel, amely hasonló ahhoz, amelyet pénteken kötött az Egyesült Királyság és Ukrajna tízéves időtartamra. Hozzátette, hogy Franciaországnak és az Európai Uniónak „az elkövetkező hetekben és hónapokban újabb döntéseket kell hoznia azért, hogy ne engedjék Oroszországot győzni”.

Nem hagyhatjuk, hogy Oroszország győzzön, és nem is szabad engednünk, mert akkor Európa és Oroszország egész szomszédságának biztonsága megkérdőjeleződne

– hangsúlyozta. 

Arra a kérdésre, hogy Donald Trump esetleges győzelme a novemberi amerikai elnökválasztáson megkérdőjelezheti-e az Ukrajnának nyújtott támogatást, Emmanuel Macron kijelentette, hogy „nem szabad az emberekre koncentrálni”. „Tisztán kell látnunk ahhoz, hogy felismerjük, hogy az Amerikai Egyesült Államok egyik nagy szövetségesünk, akinek a bátorságát fogjuk ünnepelni” a szövetségesek normandiai partraszállásának 80. évfordulója alkalmából – mondta a francia elnök.

A húszik és a kínai kérdés

„De ez egy olyan demokrácia, amely válságon megy keresztül, amelynek első számú prioritása saját maga, a második prioritása pedig a kínai kérdés” – tette hozzá, jelezve, hogy emiatt 

erősebb Európára (van szükség), amely tudja, hogyan védje meg magát, és nem függ másoktól.

Macron kitért arra is, hogy Franciaország úgy döntött: nem csatlakozik a jemeni húszik elleni amerikai-brit csapásokhoz, „hogy elkerüljön mindenfajta eszkalációt” a térségben. A húszi lázadók tavaly november óta rendszeresen vesznek célba kereskedelmi hajókat a Vörös-tengeren, a globális tengeri szállítmányozás egyik kulcsfontosságú útvonalán, állítsuk szerint azért, hogy megtorolják Izraelnek a Gázai övezet ellen indított hadműveletét. Múlt hét végén az amerikai és brit erők csapásokat mértek a lázadókra, amire azok válaszul rakétával eltaláltak hétfőn egy amerikai teherhajót, tovább élezve ezzel a konfliktust.

Emmanuel Macron egyúttal arra kérte Izraelt, hogy ne folytassa a nem kellően célzott műveleteket a Gázai övezetben. „Azért mondom ezt, mert ez Izrael hosszú távú biztonsági érdeke is, és a hadműveletek folytatása a jelenlegi formában kockázatot jelent hosszú távon, tekintettel arra, hogy ez mit okoz az egész régióban magának Izraelnek a biztonságával” – mutatott rá. 

Ezért folytatjuk a diplomáciai kezdeményezéseket, állásfoglalásokat és megbeszéléseket a tűzszünet érdekében, én pedig folytatni fogom a kétoldalú kapcsolattartást, hogy megpróbáljuk nagyon konkrétan elérni a tűzszünetet

– tette hozzá.

41 francia áldozat

Az államfő bejelentette azt is, hogy február 7-én a Hamász palesztin iszlamista szervezet által Izraelben elkövetett merénylet áldozatainak tiszteletére megemlékezés lesz Párizsban. „Február 7-én a terrorizmus áldozatainak emlékművénél”, amely az Invalidusoknál található, „meg fogok emlékezni az áldozatokról a hozzátartozóik és mindazok előtt, akik csatlakozni kívánnak hozzánk” – jelezte Emmanuel Macron. 

Az elnök emlékeztetett arra, hogy Franciaország „41 gyermekét vesztette el” ezekben a merényletekben, és hogy még mindig „három túsza” van a Gázai övezetben. 

Azért küzdünk az izraeli hatóságokkal, Katarral, amelynek döntő szerepe van ebben az ügyben, és számos más kollégával, hogy kiszabadítsuk őket

 – mondta az elnök.

(MTI) 

***

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Christian Liewig – Corbis / Getty Images

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.

Összesen 69 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zlorinczi
2024. január 18. 17:49
Vajon mit kell itt/most értenünk azon, hogy “Európa”, “biztonság”, “Európa biztonsága”? Mi a politikai valenciája annak, hogy “Oroszország győzelme?” Kinek hadovál ez (M.), bármiféle intellektuális felelősség nélkül?
grrrgo
2024. január 18. 15:58
Egy esetleges ukrán győzelem még jobban veszélyeztetné Európa biztonságát!
Csendesgyöngy
2024. január 17. 20:07
Kevés is még az a 110%-os adósság GDP százalékban. Legfeljebb kölcsönt vesznek fel ismét, hogy fegyvert küldjenek Ukrajnába.
eljolesz
2024. január 17. 15:53
Valószínüleg fejlesztettek valamit a cirkálórakétán és azt akarják tesztelni, mit kezdenek vele az oroszok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!