Reuters: terítéken az egy hónapig tartó tűzszünet Izrael és a Hamász közt
A hírügynökség szerint ha ez megvalósul, akkor újabb fogolycserére is sor kerülhet.
A valódi háborút, amelyet nem az utcán, hanem az ellenfelek, a semlegesek és a szövetségesek külügyminisztériumaiban vívnak.
„Még ha katonai formában is zajlik, a háború mindig politikai harc. És a világszerte zajló tüntetések ellenére Izrael egyértelműen megnyeri a politikai háborút – a valódi háborút, amelyet nem az utcán, hanem az ellenfelek, a semlegesek és a szövetségesek külügyminisztériumaiban vívnak.
Mennyire megváltozott minden 1967 óta, amikor a szocialista Izrael még élvezte a globális »progresszívek« lelkes támogatását, de diplomáciailag annyira elszigetelt volt, hogy egyáltalán nem kapott támogatást Európától vagy Amerikától, amikor Egyiptom, Jordánia és Szíria nyíltan háborúval fenyegette. A megelőző támadás megindítása előtt egyedül Franciaország volt hajlandó fegyvereket eladni neki, de Charles de Gaulle leállított minden további eladást, amint a harcok megkezdődtek. Rómában eközben a repülőtéren elfogtak egy Tel-Avivba tartó gázálarc-szállítmányt, annak ellenére, hogy az egyiptomi megszálló erők sokakat megöltek Jemenben foszgénnel és mustárgázzal.
Izrael számára azonban a diplomáciai elszigeteltség legnagyobb büntetése az volt, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa elkerülhetetlenül tűzszünetet rendelt el, amint győzelemre álltak. Ez 1967-ben mindössze hat napnyi harc után következett be. Az izraeli erők éppen csak felküzdötték magukat a Golán-fennsíkra vezető meredek ösvényeken, amikor meg kellett állniuk. Magam is ott voltam, és alig vártam, hogy Damaszkuszba látogassak, amikor a Szovjetunió a Biztonsági Tanácsban ellenállás nélkül követelte az azonnali tűzszünetet.
Ugyanez volt a helyzet az 1973-as Jom Kipur-i háború idején is. Egyiptom és Szíria egyidejű támadásaitól meglepve (a túlzott magabiztosság határozottan izraeli vonás) a Biztonsági Tanács nem tett semmit, miközben Izrael tízszer annyi áldozatot szenvedett, mint az addigi összes gázai harcban. Ráadásul amikor az USA végül beleegyezett a sürgős utánpótlás szállításába, sem az Egyesült Királyság, sem Franciaország, sem Spanyolország nem engedélyezte, hogy repülőgépei átrepüljenek a légterük felett. Egyedül Portugália engedélyezte az üzemanyag-utántöltést az Azori-szigeteken, és még az Európában tárolt amerikai szállítmányokat is oda kellett repülni, mielőtt visszafordultak volna Izraelbe.”
***
Ezt is ajánljuk a témában
A hírügynökség szerint ha ez megvalósul, akkor újabb fogolycserére is sor kerülhet.
Nyitókép illusztráció. Fotó: AHMAD GHARABLI / AFP